Gyönyörű fényképen csodálhatjuk meg a Marson tündöklő sarki fényeket
Az Egyesült Arab Emírségek Hope nevű űrszondája elkészítette első fotóit a vörös bolygóról.
Még egyszer sem láthattuk nyers pompájában a Mars auróráját, vagyis sarki fényét, ami úgy izzik az univerzum kietlen vidékén, mintha egy csillag lenne – olvasható a Space.com magazin beszámolójában.
Az Egyesült Arab Emírségek első Mars-missziójának vezetője, a Coloradói Egyetem bolygókutató professzora, Justin Deighan elmondta, az űrszondán található spektrométernek köszönhetően pazar fotókat tudtak lőni az égitestről, a jelenségről pedig kiderítették, hogy a Földön előforduló sarki fényekhez hasonlít.
Az úgynevezett proton aurórák akkor keletkeznek, amikor a bolygó atmoszférájába magas energiával és elektromos töltéssel rendelkező részecskék kerülnek, amelyek később kölcsönhatásba lépnek a légkörben található gázokkal, létrehozva a szemkápráztató színkavalkádot.
Eddig csupán a Földön tudtak megfigyelni ehhez hasonló égi fenoméneket, a Hope-nak hála azonban már a Marson is azonosították a sarki fény ezen formáját, így kijelenthető, hogy szinte megegyező légköri folyamatok mehetnek végbe a vörös planétán is, mint anyabolygónkon.
Amíg a Földön csupán az északi és a déli pólusok közelében regisztrálhatjuk a sarki fényt, addig a Marson szinte bárhol kialakulhatnak, amire egyelőre nincs magyarázat, ám a Hope-pal rájöhetnek a titok nyitjára, ezért az elkövetkező néhány hónapban célzottan ezt a jelenséget fogják tüzetesebben megvizsgálni a kutatók.