Indul a rákkeltő hatásairól ismertté vált gyomorsavcsökkentő elleni első per
Chicagóban veszi kezdetét a Zantac gyomorsavcsökkentő gyógyszer rákkeltő hatásairól szóló első per.
A chicagói bíróságon megkezdődött az első tárgyalás a Zantac gyomorsavcsökkentő gyógyszerrel kapcsolatos rákkeltő állítások ügyében. A Zantacot korábban a GSK és más vállalatok is forgalmazták, azonban a perben csak a GSK és a Boehringer Ingelheim szerepel vádlottként, miután más cégek peren kívüli egyezséget kötöttek.
A vádlottak közül a GSK potenciális felelőssége lehet nagyobb, mivel a gyógyszert eredetileg egy GSK előd cég dobta piacra. A Zantac 1983-ban kapott engedélyt, 1988-ra pedig a világ egyik legkelendőbb gyógyszerévé vált, évi több mint egymilliárd dolláros eladásokkal.
A szóban forgó pert eredetileg Angela Valadez, egy 89 éves illinoisi lakos indította, aki azt állítja, hogy az általa 1995 és 2014 között szedett Zantac és annak generikus változatai okoztak nála vastagbélrákot, számolt be róla a Reuters.
Állításuk szerint nem okoz rákot
A gyógyszergyártók ezzel szemben azt állítják, hogy a Zantac nem okoz rákot, és normál körülmények között nem tartalmaz jelentős mennyiségű NDMA-t sem, amely egy potenciálisan rákkeltőként számon tartott anyag.
Az NDAM szerepe különösen fontos lehet a gyógyszergyártók ellen indított perekben, ugyanis 2020-ban az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal épp azért kérte a gyógyszergyártókat, hogy vonják ki a piacról a Zantacot és annak generikus változatait, mert NDMA-t találtak a gyógyszer mintáiban. Ezt követően több ezer per indult az Egyesült Államokban.
Az FDA vizsgálatának nyilvánosságra kerülése után több ezer pert indítottak a gyártók ellen, ám a mostani az első, amely tényleges eljutott a tárgyalásig, ugyanis a korábbi esetekben vagy peren kívüli megállapodás született, vagy pedig egyszerűen ejtették az ügyet.