Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kifejlesztettek egy gyógyszert, amivel sikeresen kezelhetőek a neurodegeneratív betegségek

Kutatók felfedezték, hogyan váltja ki egy bizonyos molekuláris útvonal az idegrostok lebomlását a neurodegeneratív megbetegedéseknél, és rájöttek, ezt hogyan lehet kikapcsolni.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A vizsgálat középpontjában egy SARM1 nevű enzim állt, amely az idegsejtekben termelődik, és immunszabályozó szerepet játszik.

Ugyanakkor a metabolikus stressz érzékelőjeként is működik, és egy bizonyos ponton olyan folyamatok sorozatát indítja el, amelyek végül elkezdik lebontani az axonokat, ami a Parkinson-kórral, az ALS-szel, a neuropátiával és más neurodegeneratív betegségekkel kapcsolatos problémákat idézhet elő.

Hogy pontosan mi is történik e folyamat során, azt sokáig homály fedte, ám a Griffith Egyetem kutatói nukleáris mágneses rezonancia (NMR) spektroszkópia, krio-elektronmikroszkópia és röntgenkrisztallográfia segítségével a mechanizmust közelebbről is megvizsgálták.

Megállapították, hogy egy NMN nevű kisméretű aktivátor molekula indítja el a folyamatot: ahogy az NMN szintje növekszik, úgy kötődik a SARM1-hez, amit a kutatók úgy írnak le, mint egy kulcsot a zárban, és amint kinyitják, a SARM1 elkezdi lebontani a NAD+ nevű molekulát. Mivel az axonok működéséhez NAD+-ra van szükség, koncentrációjának csökkenése végül a neurodegeneratív betegségek tüneteit eredményezheti.

A mechanizmus tisztázásával a tudósok kimutatták, hogy a SARM1-et gátló molekula megakadályozhatja a NAD+ lebontását, ez pedig új utat nyithat olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek egy napon lelassíthatják a neurodegeneratív betegségek progresszióját, vagy akár meg is előzhetik azokat.

„Az idegrostok degenerációjának kiváltójaként a SARM1 enzim működésének megértése segíthet számos neurodegeneratív állapot kezelésében. Ebben a tanulmányban bemutatjuk azokat a molekuláris kölcsönhatásokat, amelyek a SARM1-et be- és kikapcsolhatják, ami utat nyithat számunkra az új gyógyszerterápiák tervezéséhez”
–mondta Dr. Thomas Ve, a tanulmány levelező szerzője. Soron kívül Szentkirályi Alexandra szerint vállalhatatlan, amit Karácsony Gergely művel

Magyar Péter: „Egyre több önjelölt szereplő próbál együtt úszni az áradó TISZA-val”

Magyar Péter egy friss közösségi médiás bejegyzésében osztott meg érdekes fejleményeket a közelmúltból.