Közel 100 év után került elő egy 19 milliárd forint értékű festmény
Gustav Klimt egyik alkotásáról van szó, amelyet hosszú időn át elveszettnek hittek.
Gustav Klimt osztrák festő Lieser kisasszony (Fraulein Lieser) című képe kezdetben egy bécsi osztrák zsidó család, a Lieserek birtokában állt, a nagyérdemű pedig utoljára 1925-ben láthatta. Az kérdéses, ezt követően hova került a festmény, ám az tény, hogy hosszú időn át azt gondolták, hogy örökre elveszett, vagy megsemmisült – írja az Index a BBC nyomán.
Nemrégiben azonban előkerült, a portré jelenlegi tulajdonosa pedig azt mondta: annyit tud, hogy a festmény az 1960-as évektől a családja tulajdonában van. Míg az im Kinsky aukciósház azt közölte, hogy a képet – a Lieser család jogi örökösei engedélyével – április 24-én bocsátják árverésre. Hozzáteszik, az alkotás becsült értéke 54 millió dollár (körülbelül 19 milliárd forint).
A művészettörténészek szenzációs felfedezésnek nevezik a festményt, amelyet korábban csak fekete-fehér fotókról ismertek. „Ilyen ritka, jelentős művészeti alkotás évtizedek óta nem volt elérhető a közép-európai művészeti piacon” – áll az aukciósház közleményében. Ám az árverezés előtt világszerte kiállítják, többek között Nagy-Britanniában, Svájcban, Németországban és Hongkongban is.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy elképesztő összegért lelt új gazdára egy Picasso-festmény: mégpedig a művész „arany múzsáját” és titkos szeretőjét ábrázoló, 1932-ben készült Femme à la montre című festmény, amely tavaly novemberben 139,4 millió dollárért (49,1 milliárd forint) kelt el egy New York-i árverésen.
De azt is megírtuk, hogy 2023 októberében egy 300 éves, lopott képet juttatott vissza tulajdonosához az FBI: Lauterer művét a bajor állami műgyűjtemény képviselőjének adták át, miután a művet 1945 végén eltulajdonító amerikai katona unokája az Art Recovery International nemzetközi szervezethez fordult az ellopott műkincs visszaszolgáltatása kapcsán.