Gulyás: bízunk benne, hogy a magyar gazdaság különösebb sérülések nélkül megússza
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfó során beszélt a háború potenciális gazdasági hatásairól.
Gulyás kijelentette, hogy komoly szankciókról döntött az Európai Unió, amely Magyarországnak is fognak gazdasági károkat okozni. A miniszter ennek ellenére úgy véli, a magyar gazdaság továbbra is jól teljesít.
„Egy háborús helyzetben a piac mindig hektikusan és izgatottan reagált, de a forint gyengülésének nem lesznek gazdasági hatásai. A magyar gazdaság tartópillérei biztosan állnak, az OTP oroszországi és ukrajnai kitettsége a bank egészéhez képest csekély” – fogalmazott.
Gulyás elmondása szerint jelenleg abban bízik a magyar kormány, hogy a gazdaság különösebb sérülések nélkül túl fogja tudni élni az előttünk álló nehéz időszakot. Gulyás később kitért a menekültek kérdésére is:
Gulyás jelezte, hogy továbbra is indokolt a „négystop” rendszerének (hatósági benzinár, rezsiár, élelmiszerár és kamatstop) fenntartása is, a nyersanyagár viszont begyűrűzik a gazdaságba a rezsicsökkentés mellett.
A miniszter kifejtette, hogy a jegybank 5-6 százalék körüli inflációra számít, de egyáltalán nem kizárható, hogy ennél magasabb lesz. Gulyás megjegyezte, ha nő az infláció, akkor az állami alkalmazottaknak és a nyugdíjasoknak plusz juttatásokat biztosítanak.
Gulyás ezt követően kritikusan fogalmazott a szankciókkal kapcsolatban: szerinte olyan pénzügyi szankciók születtek eddig, amik Európának okoznak problémát és nem Oroszországnak. Mint mondta, Magyarország figyel arra, hogy olyan szankciót hozzon, ami a magyaroknak nem okoz hátrányt.
Gulyás közölte azt is, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter a következő kormányülésen fog összesítést adni a háború várható gazdasági hatásairól, amelynek kapcsán sok minden függ attól, hogy meddig húzódik el a háború.
Gulyás emlékeztetett, hogy az orosz Nemzetközi Beruházási Bankot nem érintik a szankciók, amely azért fontos, mert sok magyar beruházáshoz ad hitelt és szerinte magyar érdek, hogy ezek a fejlesztések folytatódni tudjanak a továbbiakban.
A miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy egyelőre a bank hátországa bizonytalanná vált, mert több ország is kiszállt belőle. Gulyás nem válaszolt arra egyértelműen, hogy Magyarország is távozik-e a háború miatt, de inkább arra történtek utalások, hogy nem szállna ki.