Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Minden idők legnagyobb emberi agya – előnyök helyett csak hátrányokkal járt

A nagy agyméret nem járt kognitív előnyökkel, sőt fogyatékosságot okozott, és a rekorder végül fiatalon, a meerenbergi elmegyógyintézetben hunyt el.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Guinness Rekordok Könyve alapján a valaha dokumentált legnagyobb agy egy férfié volt, akinek szerve az átlag kétszeresét nyomta. A részleteket illetően azt írják: a meg nem nevezett férfi a 19. század végén élt, Hollandiában, s a rendelkezésre álló információk szerint epilepsziában, valamint fejlődési zavarokban szenvedett, halála 21 évesen következett be. 1899-es boncolása során Gerard Christiaan van Walsem holland patológus 2,85 kilogrammos agytömeget jegyzett fel.

Itt fontos megjegyezni: az emberi agyak tömege általában 0,9 és 2 kilogramm között mozog, az átlag 1,35 kilogramm körül van. Érdekes módon agyunk az elmúlt néhány ezer évben zsugorodott, ennek oka nem tisztázott. Egy 2021-ben megjelent tanulmány szerint az agy méretének csökkenése az írás és az adattárolás más formáinak hatásaival függhet össze. A kutatók úgy gondolják, hogy az összetett társadalmak kialakulása csökkentette a nagy agy szükségességét – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján. Soron kívül Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

Mint magyarázzák, a kisebb agy nem feltétlenül teszi kevésbé okossá az embert, ahogy a nagyobb agy sem növeli az intelligenciát. 2019-ben kutatók több mint 13 500 alany koponyatérfogatát és kognitív képességeit vizsgálták az Egyesült Királyságban, és arra a következtetésre jutottak, hogy az IQ-t nem a méret határozza meg. Ehelyett az agy szerkezete és összekapcsoltsága lehet a kulcs. Ez lehet a magyarázat arra is, hogy a nők és férfiak intelligenciája átlagosan azonos, noha a férfiak agya a testméretbeli különbségekhez hasonlóan, mintegy 11%-kal nagyobb.

De a korábbi vizsgálatok a koponya térfogatában is találtak különbségeket a populációk között. Ebből a szempontból 1415 köbcentiméterrel a kelet-ázsiaiak az elsők, az európaiaknál az érték 1362, míg az afrikaiaknál 1362 köbcentiméter. Az eltérések dacára nincs bizonyíték arra, hogy bármely népesség intelligensebb lenne a többinél – teszik hozzá a cikkben.

Korábban mindemellett arról is beszámoltunk, hogy áttörést hozhat az agydaganatban szenvedő betegek kezelésében az az új orvosi eszköz, amelynek klinikai tesztje nemrég kezdődött meg az Egyesült Királyságban. Ha beválik, az epilepsziáról és a stroke utáni agyi működésről is többet lehet majd megtudni.

Joe Biden elengedne közel 5 milliárd dollárnyi ukrán adósságot

A javaslat már a kongresszus előtt van.