Újfajta chipet ültetnek egy agydaganattal küzdő emberbe, áttörést hozhat
Ha beválik, az epilepsziáról és a stroke utáni agyi működésről is többet lehet majd megtudni.
Áttörést hozhat az agydaganatban szenvedő betegek kezelésében az az új orvosi eszköz, amelynek klinikai tesztje nemrég kezdődött meg az Egyesült Királyságban – áll az erről szóló beszámolóban. Mint írják, egy olyan grafénchipről van szó, ami a rákos sejteket az alapján határozza meg, hogy az egészséges idegszöveteknek milyen az elektromos kibocsátásuk. A készülék méretét tekintve akkora, mint egy bélyeg, és csupán egyetlen atom vastagságú.
Mivel grafénból készült, így 200-szor erősebb az acélnál – emelik ki. Az anyagot 20 évvel ezelőtt fedezte fel a Manchesteri Egyetem két tudósa, Andre Geim és Konstantin Novoselov, akik 2010-ben elnyerték érte a fizikai Nobel-díjat. A tudósok azóta számos területen igyekeznek kiaknázni a strapabíró és jó vezető anyagot. Az angliai Salfordban található Salford Royal kórház kutatói most az agydaganatban szenvedő betegeknél tesztelik a technológiát – számolt be a HVG a The Guardian cikke alapján.
„Ez az első olyan klinikai vizsgálat a világon, amelyet grafénalapú orvosi eszközzel végeznek” – fogalmazott a csapat egyik vezetője, Kostas Kostarelos. A részleteket illetően kifejtik: az agy-számítógép interfészt (brain-computer interface, BCI) egy nemzetközi tudóscsoport tervezte és készítette el annak érdekében, hogy átalakítsa az agyban lévő sejtek elektromos impulzusainak monitorozását olyan frekvenciák felhasználásával, amelyeket korábban nem lehetett kimutatni.
Daganatos és az egészséges sejtek közti különbség
Az egyik feladat ezen a téren a daganatos és az egészséges sejtek közti különbség felismerése lesz, ami segíthet abban, hogy az agyi műtéteket minden eddiginél precízebben végezzék el. Mindezek mellett azonban a chip segíthet megérteni a stroke és az epilepszia által befolyásolt agyi folyamatokat is – teszik hozzá.
A készülék beültetéséhez a beteg koponyájának egy darabját el kell távolítani, majd a chipet az agy tetejére helyezik. Az alján lévő adók elektromos jelet küldenek a sejteknek, hogy stimulálják azokat, majd a válaszjeleket monitorozza a készülék.
Kostarelos szerint a rákos sejtek nem reagálnak a stimulációra, az egészségesek viszont igen. Mindez lehetővé teszi a sebészek számára, hogy azonosítsák a daganatos sejteket, ami kulcsfontosságú a sikeres műtétekhez – hangsúlyozzák a cikkben. Augusztusban pedig arról érkezett hír, hogy már a második ember agyába ültetett chipet Musk biotechnológiai cége. A milliárdos elmondása alapján extrém jól sikerült a beavatkozás, a második páciensnek pedig hasonló gerincsérülése volt, mint az első páciensnek, Noland Arbaugh-nak (neki már hónapokkal ezelőtt beültették a mikrochipet).