Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Greenpeace szerint még mindig ugyanazon gyártóktól származik a legtöbb műanyaghulladék

Szemétszedést tartott a Greenpeace a Duna Óbudai-sziget melletti kisebb szakaszán. Az összegyűjtött hulladékot szortírozták, és megvizsgálták, mely cégektől származnak.

...svg content...Fotó: Pixabay / Illusztráció
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Október 27-én több száz PET-palackot, alumínium dobozt, chipses zacskót, flakont és sok zsáknyi hulladékot gyűjtöttek össze a Greenpeace aktivistái a Dunán, Budapesten, az Óbudai-szigetnek az árvíz után elszennyezett árterén – áll a környezetvédelmi szervezet közleményében. Ezután a szétválogatott műanyag hulladékot egy, az újrafeldolgozásról gondoskodó céghez juttatták el, s mint kiderült, a begyűjtött és átvizsgált, közel 400 darab hulladék körülbelül fele, 186 darab szemét volt PET-palack.

Ebből 123 flakon volt beazonosítható, márkához köthető. Kiemelik: a beazonosított szemét több mint 42%-a, 52 darab PET-palack a Coca-Colától származott. A korábbi hazai és nemzetközi márkavizsgálatok eredményei is azt mutatták, hogy a Coca-Colától származik a világon a legtöbb környezetbe kijutó műanyag hulladék, míg a második helyen a Pepsi termékeinek italcsomagolásai végeztek (12 db PET-palackkal). Soron kívül A jövő héten Kirgizisztánba utazik Orbán Viktor

Emellett nagy számban gyűjtöttek be eldobható műanyag poharakat (az összes szemét 5%-a), valamint ételes dobozokat (az összes szemét 13%-a), melyek korlátozása szintén indokolt lenne. Olyan, már régóta nem forgalmazott terméket is találtak az aktivisták, mint a Bonaqua, ami jól mutatja, hogy a műanyag hulladék milyen sokáig velünk marad a környezetbe kerülése után is – hangsúlyozzák a közleményben, amelyből az Infostart szemlézett.

Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy drágák a gyógyszerek, mégis rengeteget dobunk ki: az ételpazarlás mellett a gyógyszerpazarlás is nagy problémát jelent, a részletekre itt tértünk ki. Mindez azonban nemcsak hazánkban égető: világszerte és Magyarország nagy folyóiban és tavaiban is kimutathatók a gyógyszermaradványok. A nem megfelelő hulladék-kezeléssel pedig a lakosság saját magát mérgezi.