Globális terrorizmusindex: Magyarország a 103. helyen
Csökkenő félben van a terrorizmushoz köthető halálesetek száma, csak 2014 óta 59%-kal kevesebben halnak meg terrortámadás következtében, viszont a nyugati országokban 1970-es óta nem tapasztalt aktivitás van – szerepel a 2020-as globális terrorizmusindex (GTI) jelentésében.
Csökkenő félben van a terrorizmushoz köthető halálesetek száma, csak 2014 óta 59%-kal kevesebben halnak meg terrortámadás következtében, viszont a nyugati országokban 1970-es óta nem tapasztalt aktivitás van – szerepel a 2020-as globális terrorizmusindex (GTI) jelentésében.
A Gazdasági és Béke Intézet (IEP) által készített jelentésből kiderült, hogy már zsinórban ötödik éve csökkent a terrortámadások mértéke világszerte, azonban felhívják a figyelmet, hogy ugyan a vallási fundamentalista támadások mértéke csökkenő félben van, a szélsőjobboldali támadások számos nyugati országban élénkültek.
Steve Killelea, az IEP vezetője ugyanakkor elmondta, hogy 15%-os csökkenést tapasztalhattunk a terrorizmus terén tavalyhoz képest, 2014 óta pedig 59%-ot csökkent az aktivitás. Az ABC megjegyzi, hogy ennek részben az Iszlám Állam összeomlása, részben a közel-keleti konfliktusok deeszkalálódása az oka.
Magyarország a 103. helyet foglalja el ezen a listán, a terrorizmusaktivitás Tajvanéhoz, Marokkóéhoz és Örményországhoz hasonló globálisan. A GTI jelentése szerint két év terrorizmusmentes évet követően 2019-ben egy terrortámadásnak tekinthető esetet regisztráltak, amikor is neonáci szélsőségesek az Auróra közösségi ház környékén gyújtottak fel egy szivárványszínű Pride-zászlót.
Európán belül az Egyesült Királyság van kitéve a legnagyobb terrorista aktivitásnak, ebből kifolyólag a 29. helyet foglalja el a listán, míg a keleti szomszédságunkban fekvő Ukrajna a második, Franciaország a harmadik, az európai top 5-be pedig Görögország és Németország került még be.
Ha a globális lista elejére tekintünk, akkor a háborús övezeteket találjuk az élen. Afganisztán ismételten az első helyre került a legsúlyosabb terrorizmusaktivitást magáénak tudva, de Irak és Nigéria is szorosan ott van mögötte. Szíriában, Szomáliában, Jemenben, Pakisztánban, Indiában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és a Fülöp-szigeteken is súlyos a helyzet.
A lista legnagyobb rontója kétség kívül Új-Zéland, amely 79 helyet rontva a 42. helyre került a globális terrorizmusindexen, ez viszont kizárólag a 2019 márciusában, Christchurch-ben történt terrortámadásnak köszönhető, amikor is egy ausztrál szélsőjobboldali szélsőséges egy mecsetben nyitott tüzet, és több mint ötven ember életét oltotta ki.
A jelentés szerint 2019 legsúlyosabb terrortámadása Sri Lankában történt, amikor Húsvét vasárnapján, összesen nyolc helyszínen – köztük templomban, szállodában – összehangolt támadást indítottak az Iszlám Állam szélsőségesei, mely 266 ember életét követelte összesen, ezzel magasan a legtöbb halálos áldozatot követelő támadás volt.
A második legsúlyosabb Maliban történt, amikor a Dan Na Ambassagou csoport tüzet nyitott két falu lakosaira, és összesen 157 ember életét oltották ki. A legsúlyosabb támadásokat felsoroló top tízben 4 támadás is Afganisztánban történt, melyből kettőt a tálibok, kettőt pedig az Iszlám Állam intézett. A top tíz „legaktívabb” terrorszervezete a Boko Haram volt, amely három támadásért is felelősséget vállalt 2019-ben.
A teljes, átfogó jelentés ezen a linken elérhető el, az alábbiakban pedig a globális terrorizmusindex 2020-as formája látható: