Génmódosított vírusokkal győzhetik le az agresszív ráksejteket
Igaz, hogy eddig még csak rágcsálókon tesztelték a vadonatúj módszert, következő lépésben azonban már embereken végezhetik el a terápia hatékonyságával kapcsolatos vizsgálatokat.
Igaz, hogy eddig még csak rágcsálókon tesztelték a vadonatúj módszert, következő lépésben azonban már embereken végezhetik el a terápia hatékonyságával kapcsolatos vizsgálatokat.
A masszív, rezisztens tumorok egy védőpajzsot alakítanak ki maguk köré, amelynek köszönhetően a rákellenes gyógyszerek képtelenek elvégezni a feladatukat, az orvosok viszont egy teljesen új eszközt hoztak létre, amivel szinte darabokra törhetik őket – mégpedig egy génhackelt vírust.
A szilárd daganatokat általában érintetlenek maradnak az immunrendszerrel szemben, ám a laboratóriumban megalkotott vírusok képesek áthatolni a ráksejtek falain, amelyeket ezáltal az úgynevezett CD19 fehérje tömeges előállítására kényszeríthetik, így a közelben lévő hasznos T-sejteket bevonzhatják, és elpusztíthatják a káros szöveteket.
A Science Translational Medicine szerdai számából megtudhattuk, hogy a City of Hope Kórház kutatócsapata által kivitelezett módszer segítségével a CD19-cel rendelkező T-sejteknek hála többféle rákfajtát is sikeresen kezelhetnek majd.
A vírus be tud lopakodni a tumor védelmi rendszerébe, ahol komoly károkat okozhat a ráksejtekben; ezután CD19 proteineket pumpál ki a környezetébe, miközben magát a gazdaként funkcionáló daganatos szövetet még nem pusztította el. Ekkor érkeznek meg a T-sejtek, melyek a legyengített tumort támadják, ami így elveszíti teljes erejét.
Dr. Yuman Fong, a City of Hope onkológusa, egyben a technológia megálmodója a sajtótájékoztatón egyszerűen a következőképpen fogalmazott:
„Egy onkolitikus vírust terveztünk meg, ami azt csinálja, amiben a legjobb – megöli a ráksejteket.”
A tudósok az új eljárást Petri-csészékben és egerekben is letesztelték, következő lépésben pedig emberi rákbetegeken szeretnék megvizsgálni, miként reagál a szervezetük a kezelésre. Egyelőre optimisták a kutatók, hiszen a T-sejtes terápiát egyes ráktípusoknál már alkalmazzák az orvosok.
További érdekesség, hogy az új kezelési technika megerősítette az egerek immunrendszerét, miután teljesen eltüntették a tumorokat a testükből.