Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Gazprom szerint a szankciók miatt lehetetlen a turbina szállítása Oroszországba, mi lesz így a gázzal?

Az orosz energiaipari óriásvállalat közölte, a Moszkva elleni szankciók miatt lehetetlen leszállítani azt a turbinát, ami ahhoz szükséges, hogy az Észak Áramlat-1 gázvezetéken keresztül továbbra is áramoljon gáz Európába.

...svg content...Fotó: Olaf Scholz német kancellár az Oroszországból Németországba földgázt szállító csővezeték, az Északi Áramlat 1 Kanadában megjavított turbinájával a Siemens német energetikai vállalat mülheimi üzemében 2022. augusztus 3-án. Scholz szerint nincs akadálya a turbina Oroszországba szállításának, amelynek hiányára hivatkozva a Gazprom orosz vállalat egyötödére csökkentette az Északi Áramlat-1-en Németországba szállított földgáz mennyiségét. MTI/EPA POOL/Sascha Steinbach
Európa
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

A Gazprom közleményben tudatta, a kanadai, az uniós és a brit szankciók, valamint a Siemens turbinagyártó szerződéses kötelezettségeivel kapcsolatos jelenlegi helyzet lehetetlenné teszi a szállítást.

A The Guardian is beszámolt az AFP jelentéséről, miközben egyes európai országok szerint Moszkva csak ürügyet keres arra, hogy késleltesse a turbina visszatérését Oroszországba, amivel tovább csökkentheti a gázszállításait. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Korábban Olaf Scholz német kancellár azzal vádolta meg Oroszországot, hogy blokkolják a kulcsfontosságú turbina szállítását, amivel megfékezik az Európa irányuló gázszállításokat, miközben felvetette azt a lehetőséget, hogy üzemben tartják az atomerőműveket.

Európa egy ideje kutatja annak a lehetőségét, hogy mástól vásároljon gázt, de akkora mennyiségről van szó, hogy az oroszok kizárása súlyos helyzetet teremthet. A Gazprom mindeközben azt mondja, nem felelősek jelenlegi helyzetért, ők csak várják a szervizen átesett turbinát, ami létfontosságú a gázvezeték működéséhez.

Korábban a Gazprom a motor műszaki állapotára hivatkozva állította le az utolsó két, még működő turbina egyikét, ami miatt július végén tovább csökkentek a gázszállítások, a kapacitás mintegy 20%-ára.