Szakértők szerint hamarosan megvalósíthatják a fúziós energiát
Túl szépnek hangzik, hogy igaz legyen, tudósok azonban úgy gondolják, nemsokára elérhet az emberiség arra a pontra, hogy fúzióval termeljen szinte száz százalékban környezetbarát energiát.
Szakértők világszerte azt mondják, hogy a nukleáris fúziós energia, amely a tiszta és gyakorlatilag korlátlan villamos energia ígéretét hordozza magában, már a küszöbön állhat. A Financial Times riportja szerint közel hat évtizednyi ígéret, ám annál kevesebb kézzel fogható eredmény után az új fejlesztések végre megbillenthetik a mérleg nyelvét.
„A fúzió közeledik, gyorsabban, mint ahogyan azt várnánk” – mondta a lapnak Andrew Holland, a Fusion Industry Association vállalat vezetője.
A magfúziónak számos előnye lehet: a maghasadással ellentétben kevés hulladék keletkezne, és egyszer sem okozhatna olyan balesetet, mint például az Csernobilban vagy Fukismában történt.
Amellett, hogy tisztább, a fúzió sokkal hatékonyabb is lenne. A lap beszámolója szerint egyetlen pohárnyi felhasznált üzemanyag olyan energiapotenciállal rendelkezik, mint egymillió gallon olaj, és 800 évig tudna energiával ellátni egy átlagos családi házat.
A probléma persze az, hogy a technológiát köztudottan nehéz stabilizálni. Egyetlen állami vagy magánvállalkozásnak sem sikerült még olyan fúziós reaktort építenie, amely több energiát termel, mint amennyit fogyaszt, ennek ellenére rengeteg befektetési összeg áramlik a technológiába, Sam Altman Szilícium-völgyi befektető például nemrég 375 millió dollárral támogatta a Helion nevű amerikai fúziós startupot.
Ha a magfúzió valósággá válik, jelentős szerepet játszhat a bolygó megmentésében. Éghajlatváltozás, zöld és megújuló energia, kevesebb hulladék – mindezek a faktorok és ígéretek szerepelnek a nukleáris fúzió tárházában, így csak remélhetjük, hogy az Altmanhoz hasonló befektetők kitartanak, amíg a projekt realizálódik.