Furcsa vibrációkat azonosítottak a Föld atmoszférájában
Az egyik nemzetközi kutatócsoport legújabb tanulmánya szerint bolygónk légköre kongó harangként funkcionál.
Az egyik nemzetközi kutatócsoport legújabb tanulmánya szerint bolygónk légköre kongó harangként funkcionál.
A harangra emlékeztető vibrációk során alacsony frekvenciájú hangokat gerjeszt magából az atmoszféra, miközben magas tónusú felhangokat egyaránt felfedeztek a háttérzajban.
Kutatók úgy gondolják, e folyamat megértésével pontosabban előrejósolhatják majd az időjárási körülmények változását, valamint tisztább képet kaphatnak a légkörben zajló folyamatokról.
Kevin Hamilton, a Hawaii Egyetem professzora és egyben a tanulmány társszerzője elmondta,
Az atmoszferikus rezonancia jelenségének lehetőségét Pierre-Simon Laplace francia elméleti fizikus vetítette előre a 19. században. A tudós óceánok hullámaival kapcsolatos dinamikus teóriájának hála végre meg tudják jósolni bolygónk légkörének torzulását, illetve deformációját.
A különleges hangok Hamilton szerint a hullámok masszív nyomása okán alakulnak ki, amelyek bejárják a Föld teljes területét. Mindegyik hullámnak megvan a saját frekvenciája, ezáltal egyedi, haranghoz hasonló zajokat képes produkálni.
A tanulmányban részletes analízist végeztek, melyet az elmúlt 38 év adatai alapján készítettek. Rájöttek, hogy a különböző hullámok sakktábla-szerű mintával áramlanak a Föld atmoszférájában.