Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Furcsa kőzetszilánkot találtak a Hold sötét oldalán

A kínai holdjáró egészen furcsa kőzetdarabra bukkant a Holdon, amely valószínűleg egy felszínre hullott meteorit részeként csúcsosodhat ki a talajból.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Space.com portál értesülései szerint a kínai Jütu–2 rovere a Hold sötét oldalán találta meg a különleges sziklát. A megnyúlt, szilánkszerű kőzetet a kínai űrkutatók korszakalkotó felfedezésként értékelték, ami valóban igaz, hiszen ritkán látni ilyen egyedi geológiai struktúrákat bolygónk hűséges követőjének felszínén.

Legfőképpen a szikladarab alakja nyűgözte le a csillagászokat és geológusokat, hiszen formája teljesen eltér a korábban megszokott holdkőzetekétől. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

„Úgy néz ki, mint egy éles szilánk, ami kifelé áll a talajból. Egyértelműen szokatlan jelenségről beszélhetünk” – mondta Dan Moriarty, a NASA Goddard Space Flight Center PhD-programjának kutatója.

Moriarty magyarázata alapján a hagyományos holdkőzetek az égitesten uralkodó körülmények miatt erodálódnak, ezért formájuk általában lekerekített és gömbölyded, nem pedig érdes és éles.

A Kínai Nemzeti Űrügynökség tudósai következő lépésben a szikla eredetének meghatározására fognak összpontosítani. Moriarty hipotézise szerint a kődarab egy meteorbecsapódás nyomán maradhatott a talajban.

A szakértő hozzátette, a Hold korántsem számít geológiailag csendes környéknek, ugyanis nem rendelkezik atmoszférával, ezáltal a meteorok minimális lassulás mellett bármikor eltalálhatják az égitestet olyan különös képződményeket eredményezve, mint a szóban forgó kőzetszilánk.

Fotó: CNSA

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.