Lenyűgöző fotón csodálhatjuk meg az univerzum legtávolibb pontját
Sosem tudták még olyan részletes fényképeken ábrázolni a világűr legrejtettebb régióját, mint azt csillagászoknak nemrégiben sikerült.
A LOFAR alacsony frekvenciájú, több mint 70 ezer rádióteleszkópból álló távcsőhálózat 10 évig tartó hosszadalmas megfigyelései gyümölcsöző eredményeket hoztak, elkészült ugyanis az univerzum mélyének valaha volt legrészletesebb felvétele – írta a Space.com magazin.
A fotón olyan űrbéli jelenségeket figyelhetünk meg teljes egészükben, melyeket hagyományos űrteleszkópokkal képtelenség lencsevégre kapni, mivel annyira sötétek, hogy kizárólag érzékeny rádiósugarakkal lehet őket detektálni.
A fényképen a Földtől legtávolabb található galaxisokat és szupermasszív fekete lyukakat láthatjuk; az egyiken a Hercules A nevű objektum tűnik fel, amely éppen egy hatalmas gázcsóvát lövell ki az univerzumba.
Csillagászok megállapították, hogy ez a nyaláb százezer évente veszít erejéből, ami annak köszönhető, hogy a középpontban lévő fekete lyuk folyamatosan felemészti a gázfelhőben lévő anyagot.
További érdekesség, hogy a LOFAR által készített felvételeket bárki tanulmányozhatja, vagyis egy nemzetközileg szabad projektről van szó, amellyel segítséget nyújthatnak a világűrrel kapcsolatos felfedezések előrelendítéséhez.