Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Igen korai hüllőkövület segíthet megérteni a dinoszauruszok felemelkedésének történetét

A dinoszauruszok hajnaláról árulkodik az említett lelet.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy friss tanulmány szerint egy igen korai hüllőkövület segíthet megérteni a dinoszauruszok felemelkedésének történetét – írják a beszámolóban. Mint részletezik, a 237 millió éves, Brazíliában feltárt állat a Gondwanax paraisensis nevet kapta, az 1 méter hosszú és 6 kilogrammos faj példányai nagyjából akkorák lehettek, mint egy kisebb kutya. Az állat a Silesauridae kihalt, vitatott besorolású csoportjába tartozott, egyes paleontológusok szerint ezen fajok valódi dinoszauruszok voltak.

Más kutatók viszont azon a véleményen vannak, hogy a dínók előfutárai lehettek. Az új kövület árnyalhatja a képet, ezért rendkívül értékes – emelik ki. A 252–201 millió évvel ezelőtti, triászkori kőzetrétegben feltárt Gondwanax paraisensis abban az időszakban élt, amikor megjelentek az első dinoszauruszok, emlősök, krokodilok, teknősök és békák. Pedro Lucas Porcela Aurelio orvos 2014-ben találta meg a leletet Rio Grande do Sul államában, Paraiso do Sul városában. Soron kívül Európa Tanács: rendszeresen bántalmazzák a fogvatartottakat a tiszalöki börtönben

Majd 2021-ben egy helyi egyetemnek adományozta a fosszíliát. Ekkor kezdődött meg a vizsgálata, amelyet Rodrigo Temp Müller, a Universidade Federal de Santa Maria munkatársa végzett. A szakértő szerint a lelet legfontosabb tulajdonsága a kora: mivel ennyire régi, támpontokat ad arra vonatkozóan, hogyan jöttek létre a dinoszauruszok – számolt be a 24.hu a The Independent cikke alapján. Megjegyzik: az állat tudományos nevének első tagja azt jelenti, Gondwana ura, ami a Pangea szuperkontinens déli régiójában lévő Gondwanára utal. A paraisensis ezzel szemben Paraiso do Sul városa előtt tiszteleg.

Korábban egy rekorderről is írtunk: mint kiderült, megtalálták a legparányibb dinoszaurusztojást, amely a becslések szerint nagyjából 80 millió éves. Egy tanulmányban számoltak be a felfedezésről, a valaha talált legkisebb dinoszaurusztojásokról, amelyek közül az egyik rekordernek számít, mivel maga mögé tudott utasítani egy Japánban feltárt leletet. A korábbi csúcstartó egyébként egy 110 millió éves, 4,5 centiméteres lelet volt.