Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fordulópont jöhet az évtizedek óta diplomáciai vita tárgyát képező régióban

Azért cserébe, hogy Marokkó normalizálta az Izraellel való kapcsolatát, az Egyesült Államok konzulátust fog felállítani Nyugat-Szaharában, elismerve ezzel Marokkó szuverenitását a régóta vitatott hovatartozású terület felett.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Azért cserébe, hogy Marokkó normalizálta az Izraellel való kapcsolatát, az Egyesült Államok konzulátust fog felállítani Nyugat-Szaharában, elismerve ezzel Marokkó szuverenitását a régóta vitatott hovatartozású terület felett.

Nyugat-Szahara egy korábbi spanyol gyarmat, amelynek jelentős része marokkói irányítás alatt áll jelen pillanatban. Már az 1970-es évek óta zajlanak aktívak különböző függetlenségi mozgalmak, melyek közül a legkiemelkedőbb a Polsario Front, amely előbb a spanyol gyarmattartók, majd a marokkói megszállók ellen küzdött. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A terület azért számít kiemelten fontosnak, mert egyrészt közvetlen elérést biztosít az Atlanti-óceán halakban gazdag régiójához, másrészt nagymennyiségű foszfor található a területen. Eddig egy ország sem akarta elfogadni a terület marokkói fennhatóságát, ebbe egyes országok csak akkor mentek volna bele, ha Nyugat-Szahara nagyfokú önállóságot kap.

Ebben a helyzetben pedig hatalmas jelentőséggel bír Washington bejelentése, ugyanis konzulátust nyitnak Nyugat-Szaharában, ezzel elismervén, hogy a terület Marokkó fennhatósága alá tartozik – tudósított róla a France24. Nem ingyen jótétel volt ez ugyanakkor, ezt Marokkó azért cserében kapta, hogy normalizálta az Izraellel való kapcsolatát.

Ez egy átfogóbb külpolitikai cél része volt, hogy a két ország közeledik egymáshoz, ugyanis az Egyesült Államok tavaly egy olyan megállapodást hozott, melynek keretében az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Szudán is ígéretet tett, hogy közelednek Izraelhez.

Ennek ellenére az ENSZ békefenntartók továbbra is Nyugat-Szaharában fognak állomásozni, és Washington lépése ellenére az ENSZ továbbra sem változtatta meg a régió státuszát, ragaszkodnak hozzá, hogy ezt referendum útján kell eldönteni. Kérdés, hogy a jövőben hányan követik az USA példáját, és ismerik el a régió marokkói fennhatóságát.