Örökre eltűnhet a homok a Föld színéről
A víz után a második leggyakrabban használt erőforrás is kifogyóban van a bolygónkról.
AZ ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) figyelmeztetése szerint a világ egy globális homokválság előtt áll.
A homok, mint az üveg és a beton alapvető komponense iránti kereslet az elmúlt években jelentősen megugrott, köszönhetően a fokozódó urbanizációnak, valamint az egyre növekedő népességnek.
Az UNEP legfrissebb jelentése szerint egy egész bolygót körülölelő, nagyjából 27 méter magas sáncot lehetne építeni annyi homokból, amennyit a Földön egy év alatt felhasználnak – írta a Reuters.
Ennek ellenére továbbra sem született megállapodás a felhalmozás, illetve az alkalmazás korlátozásáról. Ennek apropóján az UNEP arra figyelmeztet, hogy sokkal gyorsabban fogyasztjuk el ezt a nélkülözhetetlen anyagot, mint ahogyan a természetes homokképző folyamatok zajlanak.
„Ha idővel rájövünk, hogyan gazdálkodjunk a világ legtöbbet kitermelt szilárd anyagával, akkor elkerülhetjük a válságot, és elmozdulhatunk a körforgásos gazdaság felé” – olvasható a közleményben.
Az UNEP javaslata szerint az életképes alternatívákra, köztük a zúzott kövek, illetve más bányászati melléktermékek egyre gyakoribb felhasználására történő váltás lehet az egyetlen ésszerű megoldás.