14-szer fért volna bele a Föld a hétvégi „naptornádóba”
Óriási napkitörést detektált a NASA szondája, amatőr csillagászok is rögzítették az esetet.
A március 17-én észlelt plazmaoszlop nem csupán óriási volt, de elképzelhetetlen erővel, hozzávetőlegesen félmillió km/órás sebességgel lökődhetett ki, hőmérséklete pedig megközelítette a 250.000 fokot – összehasonlításképp, a Nap felszínén 6000 fok körüli hőmérséklet uralkodik.
„Tegnap 3 órát töltöttem a naptávcsövem mellett, ez a kavargó plazmaoszlop holdméretű izzóanyag-tömböket zúdított a Napba. Ennél pokolibb helyet el sem tudok képzelni”. – Tweetelte Andrew McCarthy asztrofotós az eseményről.
There's a "tornado" on the surface of the sun right now. Will be spending the rest of the day watching it to see what happens. These always make for fascinating timelapses. My best guess is it's over 100k miles tall, I'll measure it more accurately in a coming post. pic.twitter.com/D5Ji87a0pe
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) March 17, 2023
Gyakori jelenség, de nem szabad lebecsülni az erejét
Az, hogy ezek az úgynevezett „naptornádók” valóban forognak-e vagy sem, a mai napig vita tárgyát képezik a csillagászok között – számolt be róla a Newsweek.
A 2018-ban és 2021-ben végzett kutatások ugyanakkor megállapították, hogy a látszat ellenére ezek a naptornádók valójában egyáltalán nem forognak, a kitörések hurokszerű áramlással haladnak el egymás mellett.
McCarthy elmondta, hogy ezek a jelenségek amellett, hogy rendkívül látványosak, meglehetősen gyakoriak is, évente többet is rögzít belőlük. A mostani anyagkilökődés plazmafelhője ugyanakkor szerencsére nem a Föld felé irányult, az ugyanis komoly károkat okozna az elektromos hálózatban, elektronikai eszközökben.