Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felfedezték a fogyás titkos elixírjét

Egyszerű a képlet: minél tovább alszunk, annál több kalóriát égethetünk.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Amerikai tudósok megállapították, hogy a túlsúllyal küzdő személyek éjszakai alvásidejének meghosszabbítása a napi kalóriabevétel csökkenéséhez vezethet, ami jelentős fogyást eredményezhet.

A Chicagói Orvosi Egyetem és a Wisconsin-Madison Egyetem kutatói egy 80 felnőtt bevonásával készített, randomizált klinikai vizsgálaton keresztül nézték meg, miként befolyásolja az alvás mennyisége az emberi szervezet kalóriaégetéssel kapcsolatos anyagcsere-folyamatait.

A kísérletben résztvevők mindegyike túlsúlyos volt, és átlagosan éjszakánként 6,5 óránál kevesebbet aludtak. Kutatók azt figyelték, hogy az alvás időtartamának meghosszabbítása csökkentheti-e az elhízás kockázatát egy négy hétig tartó ellenőrzési fázis során, amely alkalmával kalóriabevitelre vonatkozó alapinformációkat gyűjtöttek.

Ezt követően az önkéntesek véletlenszerűen alváshigiéniai tanácsadásban részesültek, amivel átlagosan 1,2 órával nyújtották ki az alvás időtartamát, néhányan pedig a kontrollcsoport szerepét betöltve folytatták eredeti pihenési szokásaikat.

A résztvevők energiafelhasználásának nyomon követését az úgynevezett „duplán címkézett” víz módszerével hajtották végre. Ezt a technikát még az 1980-as években vezették be, és olyan víz fogyasztását jelenti, amelyben az oxigén- és hidrogénmolekulákat stabil izotópokra cserélik, amiket könnyebben ellenőrizni lehet, amint kiürülnek a szervezetből, így minden egyes elégetett kalória mérhetővé válik.

Kimutatták, hogy az 1,2 órával több alvás az ételfogyasztás nagymértékű csökkenését idézte elő, egyesek akár 500 kalóriával is kevesebbet ettek naponta. A beavatkozás révén rövid idő alatt átlagosan 270 kalóriás deficitet mértek, ezért arra a következtetésre jutottak, hogy hosszú távon ennek többszöröse is elérhető.

A tanulmány szerzői megjegyezték, hogy az alváskorlátozáshoz fűződő vizsgálatok alapján minden bizonnyal az agyban található étvágyszabályozó hormonok és jutalomközpontok viselkedésének változása járulhat hozzá ahhoz, hogy bizonyos emberek hajlamosak a túlevésre.

Bár továbbra is kérdéses, hogy a megnövekedett alvásidő miért vezetett a kalóriabevitel csökkenéséhez, tudósok azt remélik, hogy újabb kísérletekkel feltárhatják a hosszabb alvás hatásainak hátterében álló mechanizmusokat, és megmagyarázhatják az összefüggéseket.