Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fényes mikróbákkal előzhető meg az antibiotikum-rezisztens szuperbaktériumok elszaporodása

Az antibiotikumokkal szemben ellenálló mikroorganizmusok jelentik talán az egyik legnagyobb veszélyt az emberiségre.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az antibiotikumokkal szemben ellenálló mikroorganizmusok jelentik talán az egyik legnagyobb veszélyt az emberiségre.

Ezek a szuperbaktériumok évente több tízezer kórházi megbetegedésért felelősek, az egyik legújabb módszerrel azonban hamar elejét lehetne venni a fertőzésüknek. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Az Exeteri Egyetem kutatói egy rendkívül biztató technikát fejlesztettek ki, amellyel érdekes, világító baktériumok segítségével jelezhetik az antibiotikumok hatékonyságát.

https://liner.hu/vadonatuj-gyogymodot-talaltak-az-egyik-legveszelyesebb-korhazi-bakteriumfertozesre/

Az Egyesült Királyság kormányának egyik hivatalos jelentéséből kiderül, hogy egy szuperbaktérium-dilemma előtt áll a világ, ugyanis 2050-re létrejöhet egy olyan fertőző mikróbacsoport, amely képes lehet elpusztítani 10 millió embert.

Ezek a baktériumok akkora rezisztenciát szerezhetnek a hosszú évek alatt, hogy semmiféle gyógyszerrel vagy antiszérummal sem lehet majd ellenük védekezni, így az orvostudomány hirtelen visszarepülhet a sötét középkorbeli állapotokba.

Az ellenállóképesség növekedése a természetes evolúció része, valamint az antibiotikumok egyre gyakrabban való használatának is. Elég, ha csak egyetlen betegséget is félrediagnosztizálnak az orvosok, ezáltal az antibiotikumos kúra egyrészt effektivitását veszíti, másrészt melegágyat kínál a mikróbák rezisztenciájának fejlődéséhez.

Ahhoz, hogy bizonyos szituációkban minél hamarabb mérlegelni lehessen az antibiotikumos terápiák hatékonyságát, az Exeteri Egyetem szakemberei laboratóriumi tesztelések során egy vadonatúj metódust dolgoztak ki, amivel szinte pillanatok alatt ki lehet mutatni a készítmények hatását.

Az eljárás a baktériumminta egy miniatűr készülékbe való befecskendezésével kezdődik, amelybe alapból egy antibiotikumot, jelen esetben ofloxacint helyeztek. Egy speciális mikroszkóppal a szóban forgó gyógyszer UV-fény hatására elkezd világítani.

https://liner.hu/az-agy-stimulaciojaval-csokkentheto-a-parkinson-kor-elorehaladasa/

Mindez azt jelenti, hogy az antibiotikum áthatolt a baktérium membránján, így nyomon lehet követni, mennyire hatásos a kezelés.

A kutatócsapat többféle készítménnyel is próbálkozik, miközben vizsgálják a fluoreszcens tulajdonságaikat. Ha sikerrel járnak, azzal áttörő technológiával szolgálhatnak az orvosoknak, akik a pácienseiknél minimalizálni tudják majd az antibiotikumok túlzott alkalmazását.

https://liner.hu/mesterseges-immunfeherjekkel-gyozhetoek-le-a-raksejtek/