Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Feltérképezték a Föld óceánjainak egyötödét

A tengerek alatt lévő geológiai struktúrák megértésével újabb dimenziók nyílhatnak meg a biológiai és technológiai kutatások felé.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A tengerek alatt lévő geológiai struktúrák megértésével újabb dimenziók nyílhatnak meg a biológiai és technológiai kutatások felé.

Az emberiség meglepő módon több információt gyűjtött be a Hold felszínéről, mint a Föld tengerfenekeinek felületéről, viszont az elmúlt időkben ezen a téren is változásokat tapasztalhattunk. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A Seabed 3030 Project során a tudósok az óceánok aljának 19%-áról készítettek pontos térképeket, ami óriási ugrás a 2017-ben indított misszió kezdetéhez képest, amikor csupán 6%-át ismertük a tengerek mélyének.

A kutatók összesen 14,5 millió négyzetkilométernyi adatot gyűjtöttek össze a GEBCO vállalattal együtt, ami összehasonlításképpen majdnem akkora, mint Ausztrália teljes területének kétszerese.

A kezdeményezést 133 partnercég támogatta, a GEBCO legújabb adatait pedig nemrég nyilvánosságra is bocsátották, azonban jogi viszályok elkerülése végett titkosították őket. A szervezet vezetői továbbra is folytatják a munkálatokat, több hajóra például robotokat szereltek, amelyekkel könnyebben átfésülhetik az óceánok fenekét.

A küldetés fő célja, hogy 2030-ra a Föld teljes óceántérképe elkészüljön, ehhez viszont még nagyobb intenzitással kellene dolgozniuk, ami a jelenlegi körülmények között szinte lehetetlen.

A döcögős kivitelezéssel ellentétben aránylag gördülékenyen zajlik a feltérképezés, melyekkel elősegíthetnék a tengerbiológusok kutatásait, a vízi élőlények életének szabályozását, valamint még az internetkábelek mélyvízi lefektetését is.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/21-milliard-eurobol-epithetik-meg-a-nagy-hadronutkozteto-utodjat/