Egy friss felmérés szerint minden második munkavállaló elégedetlen a fizetésével a versenyszférában
A következő egy évben munkahelyváltáson gondolkodnak az érintettek.
A versenyszféra alkalmazottainak közel fele elégedetlen jelenlegi bérével, s jelentős részük tervezi, hogy a következő egy évben új munkahelyet keres – derült ki a Trenkwalder októberi munkaerőpiaci felméréséből.
A kutatásban 500 versenyszférában dolgozó munkavállaló véleményét vizsgálták a fizetéseikről és munkahelyükkel való elégedettségükről. Az eredmények azt mutatják, hogy az alkalmazottak 61 százaléka romló anyagi helyzetre számít az előző évhez képest, ami szinte azonos az egy évvel korábban mért 62 százalékos aránnyal.
A bérrel kapcsolatos elégedetlenség szintje idén is magas, a válaszadók 49 százaléka érzi úgy, hogy fizetése nem elégséges. Ugyanakkor az elvárt béremelések mértékében változás tapasztalható: míg tavaly az elégedetlenek 31 százaléka elfogadott volna 20 százalék alatti emelést, idén ez az arány 45 százalékra nőtt. A munkavállalók 29 százaléka 20-30 százalék közötti növekedést tartana elfogadhatónak.
Vagy béremelés, vagy munkahelyváltás
A következő béremelésre azonban a legtöbben csak jövő januártól számítanak. Októberig mindössze a dolgozók 19 százalékának nőtt év közben a bére, szemben a tavalyi 28 százalékkal. Év végi bónuszra a válaszadók 44 százaléka számít, közülük a legtöbben a tavalyival megegyező mértékű juttatást várnak.
Az anyagi helyzetük javítása érdekében sokan a munkahelyváltás mellett döntenének: a válaszadók 52 százaléka tervezi, hogy egy éven belül új állást keres, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly mért adatoknál. Egyre alacsonyabb jövedelemkülönbség is elegendő a váltáshoz: 71 százalékuk 30 százalékkal magasabb fizetésért hagyná el jelenlegi pozícióját, míg 12 százalék már 10 százalékos emelésért is váltana.
Ugyanakkor a munkáltatók munkaerő-kereslete érezhetően visszaesett, szűkítve az elhelyezkedési lehetőségeket: idén a válaszadók 59 százaléka véli úgy, hogy nehezebb megfelelő állást találni, míg tavaly ez az arány 53 százalék, két éve pedig 45 százalék volt.
Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója szerint a cégeknek továbbra is részt kell venniük a bérversenyben, annak ellenére, hogy a gazdasági helyzet ezt megnehezíti. Amennyiben ugyanis nem biztosítanak versenyképes fizetést, úgy az növelheti a fluktuációt, különösen a kvalifikált munkaerő körében. Ez hosszabb távon akár a külföldre történő elvándorlás fokozódásához is vezethet, ami nagyon komoly makrogazdasági következményekkel járhat.