Felmérés: ettől félnek leginkább a hajléktalanok
A megkérdezettek 44 százaléka a nehéz helyzete ellenére is pozitívan látja a jövőt, és úgy gondolja, ki tud jönni a hajléktalanságból.
A Február Harmadika Országos Hajléktalan Adatfelvétel keretében minden évben kérdéseket tesznek fel a hajléktalan embereknek több témában (kor, jövedelem összege és forrása, munkaképesség, egészségi állapot, stb.), idén pedig több mint 60 településen összesen 7268 fő adott értékelhető válaszokat.
A válaszok alapján leginkább az jellemzi az utcán élőket, hogy rendkívül alacsony a jövedelmük, ugyanis 57%-uk kevesebb mint havi 30 ezer forintból gazdálkodik, s a hajléktalanellátásban maradó emberek 70%-a 50 év feletti, akiknek többsége öregségi vagy rokkantnyugdíjjal rendelkezik fő jövedelmi forrásként – írta az Infostart.
Továbbá arra is fény derült, hogy a korábbi évekhez képest kevesebben vannak, akik valamilyen munkaszerű jövedelemmel rendelkeznek, illetve a hajléktalanszállókat igénybe vevők száma is visszaesett. Emellett 44% pozitívan látja a jövőt, és úgy gondolja, ki tud jönni a hajléktalanságból, ez az arány pedig évek óta változatlan, még annak fényében is, hogy nem túl jó a helyzetük.
Gurály Gergely szerint az idei év fókusza az áremelkedés volt, amelynek kapcsán kiderült, legtöbben az éhezéstől és a gyógyszerköltségek növekedésétől félnek, miközben a segítő szervezeteknek is számos nehézséggel kell szembenézniük a rezsiválság miatt. Egy sajtóközlemény szerint eddig semmiféle állami kompenzációt nem kaptak, ezért kénytelenek szűkíteni a szolgáltatásaikat, vagy végső esetben megszüntetni.