Felgyorsult a japán demográfiai válság, 800 ezer fővel csökkent a lakosság száma
A legfrissebb adatok szerint Japán teljes népessége tavaly 800 ezer fővel csökkent.
A CNN jelentése szerint a vártnál is gyorsabb ütemben fogy Japán lakossága: a tavalyi évben 800 ezer fővel csökkent a népesség, noha szakértők szerint más kelet-ázsiai országokban is hasonló tendenciákat lehet felfedezni. A japán belügyminisztérium szerdán közzétett adataiból derült ki, hogy idén január 1-jén Japán teljes lakossága 125,4 millió volt, beleértve a japán és a külföldi lakosokat is.
A külföldi lakosok száma az előző évhez képest közel 289 500 fővel nőtt, ami jelentős, több mint 10 százalékos emelkedés. Ezzel szemben azonban a japán lakosok száma azonban 800 523-mal csökkent, ráadásul most először fordult elő, hogy az ország összes prefektúrájában csökkent a japán állampolgárok száma.
A minisztérium közlése szerint a halálozások száma tavaly szintén újabb rekordot döntött, 1,56 milliót regisztráltak, ám a születések számának kevesebb mint a felét, mindössze 771 801 újszülöttet regisztráltak. A halálozások száma több mint egy évtizede meghaladja a születések számát Japánban, ami egyre nagyobb problémát jelent a világ harmadik legnagyobb gazdaságának vezetői számára.
Az elöregedő népesség növekedésével ugyanis a nyugdíjak és az egészségügyi ellátás finanszírozása is egyre nagyobb terhet ró az államra. Japán népessége az 1980-as évek gazdasági fellendülése óta folyamatosan csökken, a termékenységi ráta pedig 1,3, ami messze elmarad a 2,1-es értéktől, mely a stabil népesség fenntartásához szükséges.
Mindennek ellenére az országban a világon az egyik legmagasabb a várható élettartam: a kormányzati adatok szerint 2020-ban majdnem minden 1500 japán lakosból egy élte meg a 100 éves, vagy annál idősebb kort. Ugyanakkor nem Japán az egyetlen ország az ázsiai régióban, mely népességcsökkenéssel küzd: Kína, Dél-Korea, Szingapúr és Tajvan is hasonló válsággal küzd, mivel a növekvő megélhetési költségek és a társadalmi elégedetlenség miatt a fiatalokat több gyermek vállalására próbálják ösztönözni, akik azonban látszólag nem hajlanak rá.