Felgyorsíthatják az öregedési folyamatokat a gyerekkorban átélt traumák
A korai pubertáskor kialakulása, a rohamosan gyorsuló sejtöregedés és az agy strukturális változásai mind-mind az erőszakos és traumatizált gyermekkorhoz köthetőek a legfrissebb pszichológiai metaanalízis alapján.
A korai pubertáskor kialakulása, a rohamosan gyorsuló sejtöregedés és az agy strukturális változásai mind-mind az erőszakos és traumatizált gyermekkorhoz köthetőek a legfrissebb pszichológiai metaanalízis alapján.
Évtizedek óta vizsgálják a fiatalkorban történt negatív lelki sérülések fizikai és kognitív fejlődésre való hatását, azonban ennyire részletes kutatásokat még eddig nem végeztek ezen a téren.
2009-ben bebizonyították, hogy a gyerekkori trauma megváltoztathatja a személy genetikai aktivitását a DNS specifikus epigenetikus markerek módosításával, 2018-ban pedig rájöttek, hogy a fiatalabb életkorban elszenvedett bántalmazások okán a lelki tényezők potenciálisan átadhatóak a következő generációknak is.
A legújabb tanulmányban egy átfogó elemzést végeztek, melyben több mint 80 részletes kutatást összesítettek, majd a végén három fontos biomarkert azonosítottak.
A negatív behatásokat két nagyobb csoportra osztották: molesztálással és erőszakkal, valamint szegénységgel, nélkülözéssel, illetve elhagyatottsággal kapcsolatos bántalmak. Mindegyik markert figyelve arra a következtetésre jutottak, hogy csupán azoknál jelentkezett az abnormálisan gyors idősödés, akiket erőszak vagy lelki megalázás ért.
Kimutatták, hogy a szociális és érzelmi interakciók szabályozásáért felelős ventromediális prefrontális agykéreg sokkal vékonyabbá vált azoknál, akik átéltek bizonyos abúzust gyermekkoruk során, de a celluláris epigenetikai markerek módosulása és a pubertás korai kialakulása szintén összefüggésbe hozható velük.
Szakemberek azt feltételezik, hogy evolúciós funkciója lehet az idősödési folyamatok felgyorsulásának, mivel a bántalmazásoknak kitett fiatalok szervezete alkalmazkodhat az állandó stresszhelyzethez, így fizikai szinten is komoly változások történhetnek a testükben – a korai pubertáskor például hamarabb aktiválja a szaporodási képességeket, az agy szerkezeti változásaival pedig jobban tudnak a veszélyes környezetre reagálni.
Natalie Colich, a Washington Egyetem professzora és a tanulmány főszerzője azt szeretné elérni, ha minél hamarabb kezelnék azokat a gyerekeket, akik erőszak áldozatává váltak, ezáltal már korán elejét vehetnék a súlyosabb egészségi problémák létrejöttének:
Ne hagyd ki: