Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Felülírja az eddigi elméleteket egy frissen felfedezett fekete lyuk

Felülírja az eddigi elméleteket egy frissen felfedezett fekete lyuk

Felülírja az eddigi elméleteket egy frissen felfedezett fekete lyuk
Fotó: Unsplash / Illusztráció

Az objektum a korai univerzumból származik, és jóval „nagyobb az étvágya”, mint a korábban megfigyelt, hasonló korú fekete lyukaknak.

A NOIRLab csillagászai a Chandra Röntgenteleszkóp és a James Webb Űrteleszkóp segítségével különleges fekete lyukat fedeztek fel, ami az elméleti limitet 40-szeresen lépi át az anyagfogyasztása tekintetében – írják a beszámolóban. Kifejtik: a LID-568 jelzésű fekete lyukat a világegyetem korai idejében, 1,5 milliárd évvel az ősrobbanás utáni állapotában figyelték meg a kutatók, és az átlagosnál lényegesen intenzívebb röntgensugárzás hívta fel rá a figyelmüket.

A fekete lyuk körüli gázkiáramlás arra utal, hogy olyan rendkívüli tempóban vonzza magához és nyeli el az anyagot maga körül, ami meghazudtolja az eddigi elméleteket – hangsúlyozzák. A Rakéta.hu a NOIRLab cikke nyomán azt írja, a megfigyelés magyarázatot adhat arra a rejtélyes jelenségre, amire régóta keresik a megoldást a kutatók: hogyan lehetséges az óriási tömegű fekete lyukak jelenléte az univerzum korai idejében.

Hyewon Suh, a NOIRLab kutatója szerint az Eddington-határt átlépő, ún. szuper-Eddington akkréciós fekete lyukak bizonyítják, hogy növekedésük hirtelen is bekövetkezhet egyetlen, rövid idő alatt lezajló „étkezést” követően – jegyzik meg a cikkben. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy már a szomszédban is felfedezték a sötét anyagot, a Mars pályaingadozásaihoz is köze lehet: egyre több dolog derül ki a rejtélyes sötét anyagról, ami mindenhol jelen lehet az univerzumban.

Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy kutatás szerint ősi becsapódás forralta fel a Föld óceánjait. Az eredmények azt sugallják, hogy a nagy becsapódások olyanok, mint a trágyázás. A kutatók szerint a bolygón végigsöprő cunami a mélyből vasban gazdag vizet hozhatott a felszínre, ami a korai mikrobáknak extra energiát adott. A tanulmány megerősíti azt a régi elképzelést, hogy a korai élet fejlődésében kulcsszerepet játszottak az űrből érkező objektumok.