Felére csökkent a rákbetegek orvosi látogatása a pandémia alatt
A koronavírus-járvány következtében a rákos páciensek egyre kevesebb időt töltöttek el orvosaiknál a lezárások miatt, így elmaradtak a szükséges kezelések.
A JCO Global Oncology orvostudományi lapban közzétett tanulmányban indiai szakorvosok arról írtak, hogy a HCG Rákkórház 24 onkológiai központjában 49,1 százalékos visszaesést tapasztaltak a klinikákra terápia céljából bejáró betegeknél.
A drámai csökkenést azután mérték, hogy országos zárlatot vezettek be. Érdekes módon a lezárások előtt 9,9 százalékos növekedést figyeltek meg, így a zuhanás egyértelműen a lockdown rovására írható – olvasható a New Indian Express hírportál tudósításában.
Dr. Vishal Rao, a HCG Rákkórház sebész professzora elmondta, a koronavírus-járvány kitörése után a média által keltett pánikhangulat hozzájárult ahhoz, hogy a rákos betegek otthon maradjanak, és ahelyett, hogy meglátogassák a kórházakat, és átessenek a kezeléseken, a kórokozótól való félelmük miatt inkább elhalasztották a terápiáikat.
A szakember hozzátette, ezen kívül a diagnózisok esetében is jelentős romlás állt elő, a rákos kórmegállapítások 80 százaléka túlságosan későn történt, ezért az érintett páciensek is sokkal rosszabb eséllyel várhatják a kemoterápiát és a sugárkezeléseket.
A Covid19 miatti szorongás és a félelem, hogy elkaphatják a kórokozót felülírta a vírusnál sokkal veszélyesebb betegségekkel és rendellenességekkel kapcsolatos aggodalmat, amelyek a szakértők egyöntetű véleménye szerint többlethalálhoz vezethettek.
Egyedül úgy lehetne kiküszöbölni a problémát, ha elindítanának egy országos médiakampányt, melyben felhívnák a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára, ezáltal elkerülhető lenne a helyzet súlyosbodása.