Félelmetes adatokat közölt az ENSZ az erdőirtásra vonatkozóan
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezetének (FAO) kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint nagyjából két évtized alatt több mint 100 millió hektárt irtottak ki a Föld színéről
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezetének (FAO) kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint nagyjából két évtized alatt több mint 100 millió hektárt irtottak ki a Föld színéről – jelentette az AFP alapján a The Straits Times.
A FAO szerint jelenleg nagyjából 4.1 milliárd hektárnyi erdő borítja a Földet, ami soknak tűnik, ám jelentős csökkenés 2000-hez képest. Két évtizede ugyanis a bolygónk felszínének 31.9 százalékát borították még erdők, míg napjainkban mindössze a 31.2 százalékát, és ez a szám folyamatosan csökken.
Az erdőirtás nagyon sok helyen jelent, rendkívül súlyos problémát, ám a mértéke Szubszaharai-Afrikában, Délkelet-Ázsiában, illetve Közép- és Dél-Amerikában rendkívül kirívó. Az előbb említett két régióban ráadásul jelentősen felgyorsult az üteme, a latinajkú régióban valamelyest lassult, de ez nem javít az összképen.
A legtöbb helyen az erdőirtás első számú célja, hogy mezőgazdasági területet szerezzenek vele a szegényebb vidéki régióknak, hogy ott maguknak és a piacnak termeljék meg a javakat, legyen szó állattenyésztésről vagy növénytermesztésről. Ez elsősorban a kevésbé fejlett országokra vonatkozik, ám az olyan nagy gazdaságoknál, mint Brazília is ez a helyzet.
Délkelet-Ázsiában a teljes földterült 47.8 százalékát borítják erdők, ami még öt évvel ezelőtt 49 százalék volt, míg Szubszaharai-Afrikában öt éve 28.7 százalék volt az arány napjaink 27.8 százalékához képest. Indonéziában másfél százalékot, Malajziában egy százalékot csökkent ez az arány az elmúlt öt év alatt.
Afrikán belül Elefántcsontparton volt a legnagyobb csökkenés az 5 éves periódus alatt, ugyanis majdnem 2 százaléknyit csökkent az erdőfödte rész a nagymértékben mezőgazdaság-függő országban. A régión belül érdemes dicsért Kenyát, Malit és Ruandát, akik hevesen ellenezték az erdők pusztítását.
Ezzel ellentétben, Ázsia nagyon sok részében, Észak-Amerikában, valamint Európában pedig összességében nőtt az a terület, amelyet erdők borítanak. Kínában egy százalékot nőtt, Japánban és az Egyesült Államokban változatlan maradt, Olaszországban és Franciaországban pedig egyaránt 1 százalék körül a növekedés