Feketelistára tett hét kínai „szuperszámítógép-vállalatot” az Egyesült Államok
Az Egyesült Államok hét olyan kínai céget is a kereskedelmi feketelistájára tett, amelyek szuperszámítógépek fejlesztésével foglalkoznak.
A döntés értelmében minden olyan amerikai vállalatnak, amely számítógépek és különösen szuperszámítógépek fejlesztésével foglalkozik, engedélyt kell kérnie az amerikai kormánytól, hogy együtt tudjanak működni kínai kollegáikkal – adta hírül a Het Laatste Nieuws.
Az amerikai kormány azzal indokolta döntését, hogy a szóban forgó cégek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az Egyesült Államok számára. A Kereskedelmi Minisztérium szerint a vállalatok a kínai hadsereg számára fejlesztenek szuperszámítógépeket, melyek segítenek Kína atomfegyvereinek modernizálásában és azok megalkotásában.
Hozzátette: az Egyesült Államok mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy Kína kiaknázza és ellopja az amerikai technológiákat, amellyel csak a hadsereg modernizálásának kísérletét próbálnák alapjaiban destabilizálni.
A kereskedelmi feketelista egyébként nem jelenti azt, hogy az érintett kínai vállalatokat teljesen elvágják az amerikai technológiától. Azok a cégek, amelyek például chipeket állítanak elő közösen az amerikaiakkal, továbbra is folytathatnak közös gazdasági tevékenységet.
Nem ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva tesz kereskedelmi feketelistára kínai vállalatokat, a Huawei is így járt. Az USA mindenképpen elejét akarja venni a korábbi bevett gyakorlatnak, hogy a kínaiak szimplán lemásolják a nyugati technológiákat.