Nyolc év után bocsátották tengerre az oroszok a Fekete-tengeri Flotta legrégebbi tengeralattjáróját
Az Alrosa nem sokkal a Szovjetunió felbomlása előtt készült, és a birodalom széthullása után az egyetlen működőképes fekete-tengeri tengeralattjárója maradt az Orosz Föderációnak.
A Fekete-tengeri Flotta legrégebbi tengeralattjárója, az Alrosa nyolc év után először teljesít feladatot a tengeren, miután a hajóépítők éveken keresztül javították és korszerűsítették – közölte a flotta 13. hajójavító üzeme a TASZSZ-szal.
Szevasztopoli védelmi körökben korábban egy forrás azt mondta, hogy a tengeralattjáró a korszerűsítés után a Kalibr-PL cirkálórakéták hordozója lesz.
„A tengeralattjáró a tengerre települt. Nyolc év alatt először tesztelik különböző üzemmódokban, és be kell bizonyítania, hogy képes a terveknek megfelelően működni” – közölte a hajójavító üzem.
Az Alrosa a Gorkij városában (ma Nyizsnyij Novgorod) található Krasznoj Szormovo hajógyárban épült nem sokkal a Szovjetunió felbomlása előtt. Különlegessége, hogy propelleres meghajtás helyett vízsugárhajtóművel működik, ami a maximális lopakodó képességét biztosította.
Ennek köszönhetően a vízsugaras motorral felszerelt tengeralattjárókat külföldön „fekete lyukaknak” nevezik. Nem sokkal a Szovjetunió felbomlása után az Alrosa maradt Oroszország egyetlen harcképes tengeralattjárója a Fekete-tengeren.
Május elején jelentették, hogy a tengeralattjáró javításai befejeződtek, és az Alrosa olyan új harci és műszaki képességekre tett szert, amelyek „az Alrosa-t egy szintre emelik a Fekete-tengeri Flottához az elmúlt években érkezett hat tengeralattjáróval”.