Először sikerült lefotózni a Tejútrendszer szívében található szupermasszív fekete lyukat
A felfedezést több mint háromszáz kutató munkája tette lehetővé világszerte, akik nyolc különböző rádióteleszkópos hálózatot kezelve létrehozták a földméretű Event Horizon virtuális teleszkópot.
A csillagászok először készítettek képet a galaxisunk közepén található, Sagittarius A* néven ismert szupermasszív fekete lyukról, amelynek tömege 4 milliószor nagyobb lehet a Napnál. Bár a fekete lyukak nem bocsátanak ki fényt, a képen látható az árnyéka, amelyet egy fényes gyűrű vesz körül – ami legalábbis a fekete lyuk gravitációjához képest világosnak tűnik.
Naprendszerünk a Tejútrendszer egyik spirális karjában található, ezért vagyunk olyan távol a galaktikus középponttól; a fekete lyuk körülbelül 27 ezer fényévre esik a Földtől, így ha megpillanthatnánk az éjszakai égbolton, nagyjából olyan mérető lenne, mint egy fánk a Holdon – olvasható a CNN cikkében.
A tudósokat megdöbbentette, hogy a gyűrű mérete mennyire megegyezett Einstein relativitáselméletének előrejelzésével, és úgy vélik, a megfigyelések nagymértékben javították annak megértését, mi zajlik a galaxis közepén, valamint új betekintést nyújtanak abba, hogyan lépnek kapcsolatba a környezetük ezek a hatalmas fekete lyukak.
A csillagászok már korábban megfigyelték, hogy a csillagok egy láthatatlan, hatalmas objektum körül keringenek a galaxis központjában, de öt évbe telt, mire rögzítették a képet, és megerősítették a felfedezést.
A felfedezést 80 intézmény több mint 300 kutatójának munkája tette lehetővé, akik az Event Horizon Telescope-ot alkotó 8 különböző rádióteleszkóp hálózattal dolgoztak szerte a világon. Mikor ezek összekapcsolódnak és megfigyeléseket végeznek, lényegében egyetlen „földméretű” virtuális távcsövet alkotnak.
A most készített felvétel a második, amelyet eddig fekete lyukról készítettek, 2019-ben ugyanis a távoli Messier 87 galaxis szívében található M87*-et is sikerült lefényképezni az EHT távcsövével. A két nagyon különböző fekete lyukról készült kép lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy meghatározzák hasonlóságaikat és különbségeiket, és jobban megértsék, hogyan viselkednek környezetükben a gázok, ami a galaxisok kialakulásához és fejlődéséhez is hozzájárulhat.
We finally have the first look at our Milky Way black hole, Sagittarius A*. It’s the dawn of a new era of black hole physics. Credit: EHT Collaboration. #OurBlackHole #SgrABlackHole
— Event Horizon 'Scope (@ehtelescope) May 12, 2022
Link: https://t.co/Ax7ECRVg8A pic.twitter.com/LRWizSYOy9