Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

5 ok, miért fontos határokat felállítani az életünkben

Az életünk minden területén fontos, hogy kialakítsuk a számunkra megfelelő határokat. Bár ez sokszor nem könnyű, ne feledjük: erre is szükség van mentális egészségünk, személyes fejlődésünk és egészséges kapcsolataink szempontjából.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Több dolog miatt is fontos, hogy képesek legyünk határokat felállítani az életünkben. Az egyik a tisztánlátás: ha kialakítjuk saját határainkat, akkor a szakmai, a személyes vagy a szerelmi életünkben sokkal tisztábban látjuk majd a helyzetünket. Ha nem engedjük, hogy mások megzavarják lelki békénket, sokkal könnyebben tudunk a fontos dolgokra összepontosítani és épen tartani mentális egészségünket. De a személyes fejlődés szempontjából is fontos.

Amennyiben képesek vagyunk meghúzni a határokat az életünkben, és nem engedjük mások számára ezek átlépését, könnyebben fogunk döntéseket hozni. Sőt, a határok a céljaink elérésében is sokat segítenek majd. Azt az érzést keltik, hogy képesek vagyunk önállóan, függetlenül is elérni bármit. Ráadásul biztosítjuk, hogy a saját tempónkban haladjunk előre. Mindemellett a kiégés elkerüléséért is lényeges odafigyelni erre: ha nem húzunk határokat a kapcsolatainkban vagy a munkahelyünkön, könnyen túlvállalhatjuk magunkat, ami előbb-utóbb kiégéshez vezet. Soron kívül Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

Ám ha jó értelemben véve szigorúak vagyunk ebből a szempontból, fenn tudunk tartani egy egészséges egyensúlyt a munka és a magánélet között. Továbbá a saját magunk által kialakított határok az egészséges kapcsolatok kialakításában is segíthetnek minket. Sokan hajlamosak arra, hogy mindent megosszanak másokkal, egyúttal azt is engedik, hogy kritizálják őket és beleszóljanak az életükbe. Határokat pedig azért nem akarnak felállítani, nehogy megromoljon a kapcsolat vagy elveszítsék az adott embert az életükből.

Tiszta határokkal azonban megerősíthetjük a köteléket, fennmarad a kölcsönös tisztelet, mindemellett úgy kapcsolódhatunk másokkal, hogy közben nem veszítjük szem elől a saját szükségleteinket és céljainkat. De arról is érdemes szót ejteni: a határok meghúzásával teret adhatunk saját magunknak, hogy legyen lehetőségünk feldolgozni a saját érzéseinket, ami békét és érzelmi stabilitást hoz majd az életünkbe. Mások véleménye nem fog minket befolyásolni, így elkerülhetjük a szükségtelen konfliktusokat – írja a Blikk a Times of India cikke alapján.

Egyúttal felmerülhet a kérdés, mit tehetünk a munkahelyi stressz ellen? Nem egy egyszerű témáról van szó, hiszen ahány ember, annyiféle hozzáállás, s ugyanez igaz a munkahelyekre is. Az viszont kétségtelen, hogy ha a problémák hosszútávon fennállnak, kiégés léphet fel. Annak, hogy a munkahelyen nincsenek rendben a dolgok, több jele is van: pl. fokozott érzelmi reakciók, magasabb fluktuáció, hosszabb távollétek a munkahelytől és változás a munkarendben (késések, állandó túlórák). Megfelelő stresszkezelés és a kiváltó okok megoldása nélkül még több gond adódhat, ami már a céget is negatívan érintheti. Mindez azt bizonyítja, mennyire fontos a jelek felismerése és kezelése.

Atombunkereket telepít Vlagyimir Putyin Oroszországban

Atombunkerek tömeges telepítésébe kezdett Vlagyimir Putyin orosz elnök, ami megint csak azt jelzi, hogy egy igen veszélyes időszak előtt állhatunk.

Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök most épp azt állítja, amikor ő vezette az országot, sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni.