A Fehéroroszország nukleáris státuszáról szóló népszavazást követően eddig 800 embert tartóztattak le
Miután a fehérorosz népszavazáson eldőlt, hogy Fehéroroszországnak is lehet atomfegyvere, igen komoly tiltakozás alakult ki a lakosság körében.
Miután a népszavazáson megszavazták, hogy Fehéroroszország feladja nem nukleáris státuszát, és a jövőben atomfegyvereket is fejleszthet, több ezer ember vonult utcára, hogy tiltakozzon Lukasenko ellen, aki az elfogadott alkotmánnyal együtt azt is elfogadtatta, hogy élete végéig mentesüljön mindennemű büntetőeljárás alól, miután távozik hivatalából.
A szavazás lezárultával több ezer ember vonult az utcákra, ami hónapok óta az első ilyen nagy horderejű megmozdulás a lakosság részéről, a fehérorosz kormány azonban nem sokkal a tüntetések kezdete után már közölte is, hogy eddig több mint 800 embert tartóztattak le a tiltakozások nyomán.
A hivatalos fehérorosz adatok szerint állítólag a lakosság 65 százaléka támogatta az alkotmánymódosítást, melynek nyomán először kerülhetnek nukleáris fegyverek Fehéroroszországba azóta, hogy a Szovjetunió bukása után lemondott róluk. Lukasenko korábban egyfajta közvetítő szerepet töltött be Ukrajna és Oroszország között, most azonban nyíltan Putyin mellé állt, és támogatja az ukrajnai inváziót.
Kifejezetten érdekes, hogy a fehérorosz belügyminisztérium hevesen tagadta, hogy bármiféle tömeges megmozdulás történt volna a népszavazás eredménye miatti tiltakozás kapcsán, sőt, azt állította, hogy „Telegram-csatornákon keresztül”, „országon kívüli polgárok terjesztették” a provokációkra való felhívásokat, de „a rendőrök gyors reagálása” elfojtotta a tiltakozásokat – írja a Reuters.