Ezért jelenthet problémát, hogy az oltásigazolásba nem viszik bele a vakcina típusát
Gyévai Zoltán, az EU-Monitor főszerkesztője az InfoRádiónak adott interjújában fogalmazott úgy, hogy még problémát okozhat a kormány azon döntése, hogy az oltási igazolásokba nem veszik fel a beadott vakcina típusát.
Gyévai úgy gondolja, rendkívül kényes helyzetet teremthet ez a döntés, ugyanis az Európai Unióban még nem engedélyezték sem az orosz Szputnyik V, sem a kínai Sinopharm oltóanyagait, hazánkban pedig már tömegeket oltanak mindkét vakcinával.
Meglátása szerint ez az egész afelé mutat, hogy az uniós engedéllyel nem rendelkező vakcinával oltottak számára megmaradhat a tesztelés és a karantén a külföldi utazások esetében – idézte az Infostart az interjúban elhangzottakat.
Gyévai felhívta a figyelmet, hogy jelenleg az Európai Unióban egy egységes oltási igazoláson dolgoznak, amelyen bizony fel fogják tüntetni, hogy milyen vakcinával oltották be az igazolás jogosultját. Ezt azonban keresztülhúzta egy nemrégiben hozott kormánydöntés, mely kivonta ezt az adatot a feltüntetendő körből.
Az EU-Monitor főszerkesztője abból vezette le az aggodalmat, hogy már a vakcina-beszerzés is közös európai szintű, és ugyan ezen felül be lehet szerezni oltásokat, de azt csak az a tagállam használhatja fel, amelynek gyógyszerhatósága engedélyezte, máshova ezeket nem lehet kivinni. Mivel az uniós jog lehetőséget ad rá, így Magyarország élt is ezzel, de sehova nem vihetjük a kínai és orosz vakcinát.
Mint Gyévai mondta, ezen logika mentén nem túl vad elmélet, hogy ha az oltásokat nem engedélyezték az Unióban, akkor az azokkal beoltott emberek státusza sem lehet ugyanaz, mint a többieké, akik az EMA által engedélyezett vakcinákkal oltottak.
Gyévai hozzátette, egyelőre a Bizottság sem adott kielégítő válaszokat, és egyre több ország lép a magyar útra, vagyis alternatív vakcinaforrások után kutatnak. A minap Dánia és Ausztria is bejelentette, hogy az Európai Unión kívül, Izraellel léphetnek gyártói együttműködésbe.
Elmondása szerint azonban elképzelhető forgatókönyv, hogy az uniós engedéllyel nem rendelkező oltóanyaggal beoltottaknak nem oldják fel a kötelező tesztelés és karantén követelményét az unión belüli utazásoknál, így hátrányt szenvedhetnek, akiket nem a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca vagy a Johnson & Johnson oltóanyagával oltottak be (utóbbit várhatóan heteken belül engedélyezik).