Ez a mesterséges intelligencia el tudja különíteni az összeesküvés-elméleteket a valós összeesküvésektől
Olyan mesterséges intelligenciát sikerült fejlesztenie a Kaliforniai Egyetem tudósainak, amely különböző elemeket vizsgálja meg tudja állapítani, hogy mely narratíva egy alaptalan összeesküvés-elmélet, és mely mutat valós összeesküvés irányába.
Olyan mesterséges intelligenciát sikerült fejlesztenie a Kaliforniai Egyetem tudósainak, amely különböző elemeket vizsgálja meg tudja állapítani, hogy mely narratíva egy alaptalan összeesküvés-elmélet, és mely mutat valós összeesküvés irányába.
Az összeesküvés-elméletek, mint jelenség, rendkívül széles körben van jelen a társadalmunkban, nagyon sok ember gondolkodásába ivódtak bele az évek során. A közösségi média ráadásul ennek egy kifejezett melegágya, a különböző internetes fórumokon rendkívül könnyedén tudnak terjedni, és akár a fizikai világban is sérelmet tudnak okozni, ha esetleg ezeken erőszakra bátorodik valaki.
A Kaliforniai Egyetem analítikai csapata azonban sikeresen fejlesztett ki egy olyan machine learning technológiát, amely el tudja különíteni a teóriákat a gyanús esetektől – jelentették be a NextGov hasábjain. A fejlesztők elmondása szerint már sikeresen kipróbálták az olyan híres teóriákon, mint a Pizzagate vagy a vakcinaellenes-teóriák.
Az összeesküvések alapvetően nagyon rejtettek, és az emberek fizikai valóságban történő cselekedeteit követelik meg a lehető legnagyobb titkosság közepette. Ezzel szemben az összeesküvés-elméletek mindig a nyílt térben terjednek, és ahelyett, hogy egy dolgot próbálnának megmagyarázni, rendszerint a világ összes, komplex problémáira a magyarázatot kívánják adni.
A teóriák nagyrészt különböző paraméterekből – mint emberek, helyszínek és dolgok – próbálnak egy átfogó, magyarázó narratívát adni, amivel a világ összes problémájára választ kívánnak adni. Legyen szó nyilatkozatokról, levelekről, képekről, a teóriák megalkotói általában a különböző pontokat próbálják összekötni, hogy abból narratíva legyen.
Az összeesküvés-elméletek virágzása azonban az online fórumoknak köszönhető, egészen nyíltan és szabadszelleműen tudják megalkotni a nagy világmagyarázatokat olykor hatalmas embertömegek, ám ezeknek eredetét a kutatók könnyen lenyomozzák. A mesterséges intelligencia megalkotói szerint erre a legjobb példa a PizzaGate, amit a technikai tesztje során is alkalmaztak.
A Pizzagate a 2016-os elnökválasztás során terjengő összeesküvés-elmélet volt, melyben lényegében azzal vádolták a párthoz közeli Podeseta-testvéreket és a párt elitjét, hogy valamifajta sátánista, gyermek szexrabszolga-kereskedő körnek a tagjai. A teória azt követően indult el, hogy a WikiLeaks-re kikerültek a Demokrata Nemzeti Konvenció emailjei, ahol furcsa kódnyelven beszéltek egymással időnként az email váltói.
A kutatók állítása szerint a PizzaGate elemzéséhez a Reddit és a 4chan fórumait nézték végig, és összesen 17 498 bejegyzést elemeztek végig a témában. A mesterséges intelligencia minden bejegyzést egyfajta darabjának kezelte egy rejtett történetnek, amelyből egy narratívát lehet alkotni. A szoftver ráadásul el tudja különíteni a fő és mellékszereplőket, és hogy azok hogyan kapcsolódnak egymáshoz.
DURVA CSALÁS TÖRTÉNT, ÖSSZESEN EGY MILLIÁRD DOLLÁRT SZEDTEK EL A RABOK
Összehasonlításhoz egy valós összeesküvésen is alkalmazták a modellt, amely a „Bridgegate” nevet viselte, ez egy New Jerseyben történt korrupciós ügy volt az akkori kormányzó és egy polgármester között. A két elemzést összehasonították, grafikonokra bontották, és megkapták a sokatmondó eredményt, melyből le lehetett vonni a következtetéseket.
Egyrészt a Bridgegate és a Pizzagate közötti narratívában jelentős különbség mutatkozott a felépülési idő terén, az előbbinek formálódásához 7 teljes év kellett, míg az utóbbi már egy hónap alatt az általánosan elfogadott narratívát állította fel. Másrészt a Bridgegate grafikonja úgy is egyben maradt, ha esetleges elemeket eltávolítunk belőle.
Így a valódi összeesküvést vizsgáló modell bele tudta kalkulálni a helyzetbe az esetleges szereplők kicserélődését, és alapvetően a politika változását. Ezzel szemben, ha az összeesküvés-elméletből, vagyis a Pizzagate-ből egy elemet, vagy egy réteget eltávolítottak a kutatók, akkor az egész narratívát darabjaira hullott, és már nem volt meg a narratíva jellege.
Akár egy elem, akár egy réteg eltávolításával már nem voltak meg az összeköttetések, és itt már nem tudott érvényesülni a WikiLeaks emailek sajátos értelmezése, amiből az elmélet kinőtte magát. A mesterséges intelligencia tehát jól vizsgázott a teóriák felismerése terén.
Mint a kutatók is megjegyzik, a technológia etikai szempontból még tisztázásra vár, mivel lehetőség van arra, hogy ennek felhasználásával generáljanak egy „szuper összeesküvés-elméletet”. Ezzel szemben azonban, akár egy korai jelzőrendszerként is alkalmazható, ami felismeri a valóságot a fikcióval szemben.