Év végére válhat védetté Magyarország lakossága koronavírussal szemben
Falus András immunológus szakember szerint nem elég a 60 százalékos átoltottság a maximális védettséghez, a nyájimmunitás eléréséhez ugyanis 70-80 százalékos arány kellene.
Póta György az ATV műsorában elmondta, a teljes körű nyájimmunitás elérése teljesen lehetetlen anélkül, hogy a gyerekeket ne oltsuk át.
A házi gyermekorvos hozzátette, a harmadik hullámban gyerekeknél is egyre gyakrabban előfordultak súlyos megbetegedések, ezért nemcsak a saját, hanem a közösség védelme miatt is fontos lenne, hogy ők is megkapják a vakcinát.
A gyermekorvos szerint ha minden 18 év alatti magyar állampolgár is részesülne az oltásban, azonban a lakosság 20 százalékát kitevő gyerekek nem, csupán 80 százalékos beoltottságról beszélhetnénk.
Az ECDC orvosi tudásmérnöke, Balkányi László közölte, egyelőre azért nem oltják a gyerekeket, mert az eddigi kutatások és vizsgálatok nem terjedtek ki a fiatalokra, nem pedig azért, mert veszélyt jelenthetne rájuk a vakcina.
Falus András hangsúlyozta, kizárólag a második oltás után lehet beszélni nyájimmunitásról. A virológus professzor a 70-80 százalékos átoltottságot gondolná alsó küszöbértéknek, egyúttal kiemelte, az emberek oltási kedve mellett az oltóanyag disztribúciójának gyorsasága is kulcsfontosságú tényező.
Az adatbázisok rendbehozatalától számított két hónap múlva alakulhat ki a 80-90 százalékos átoltottság, ám hogy ez mikor lesz, azt nehéz megjósolni, ám Falus szerint akár már ebben az évben létrejöhet.