Eurostat: Magyarországon nőtt leginkább a minimálbér, de csak két ország megelőzésére volt elég
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Magyarországon nőtt a legjobban a minimálbér, azonban sajnos csak két országot tudtunk megelőzni a rangsorban.
Az idei minimálbér-emelés kifejezetten jót tett, mivel az Eurostat adatai szerint tavaly a 442 eurós fizetéssel Magyarország csak az utolsó előtti volt – utánunk következett Bulgária –, a minimálbér-emeléssel azonban feljebb kerültünk a rangsorban, és már Romániát, valamint Lettországot is magunk mögé utasítottuk.
A nyugati és a keleti tagállamok közti égbekiáltó különbség azonban még mindig nem enyhült: a legmagasabb bért továbbra is Luxemburgban adják, ahol 2257 euró, ám a lista utolsó helyén lévő Bulgáriában ez mindössze 332 euró, ami azt jelenti, hogy hétszer kevesebbet keresnek a bolgárok.
Az Eurostat most először közölte a vásárlóerő-paritáson (PPS) számított adatokat is, mely alapján Magyarország tovább kúszott felfelé a listán, megelőzve ezzel Szlovákiát, Észtországot, valamint Csehországot. A vásárlóerő alapján több csoportot is létrehoztak, Magyarország pedig a gyengébb vásárlóerővel rendelkező csoportba került, ám itt legalább a középmezőnyben van az ország.
A Magyarországon eszközölt minimálbér-emeléssel januárban jelentősen, 20 százalékkal növekedett a minimálbér, valamint a garantált bérminimum: bruttó 200 ezer és bruttó 260 ezer forintra. A nettó bérek pedig a következőképpen alakulnak: a legkisebb kötelező munkabér így 133 ezer forintra emelkedett, míg a szakmunkás minimálbér összege 172 900 forintra.