Beszüntette az EU a kínai beruházási szerződésről szóló tárgyalásokat
Addig nem is tervezik azokat újraindítani, amíg Kína nem oldja fel az EU-s vezetőkre kivetett szankcióit.
Az Európai Parlament túlnyomó többséggel megszavazta a Kínával való befektetési megállapodás jóváhagyásának befagyasztását, amíg Peking fel nem oldja az EU kínai emberi jogsértéseket elítélő nyilatkozata miatt kivetett szankciókat.
Az Axios cikke szerint ez a csapás érzékeny pillanatban érte az egyezményt, mivel az Egyesült Államok és Kína viszálya miatt az Uniónak döntenie kell majd a transzatlanti szövetség és a kínai piac csábító lehetőségei között.
Az EU vezetői még decemberben véglegesítették a megállapodást, ezzel megtörve az Európai Parlament ellenállását és elutasítva az akkor még hivatalba nem lépett Biden-kormány kérését arról, hogy konzultáljanak velük az ügyben.
A megállapodás kölcsönösen megnyitná a két piac között az utat a befektetésre, így erősítve a gazdasági kapcsolatot a felek között. Időközben azonban egyre nagyobb figyelem került a kínai fél ujgurokkal kapcsolatos jogsértéseire. Az Európa Tanács emiatt közleményben kellett, hogy jelezze, „minden eszközt be fognak vetni a kényszermunka ellen” és ez a megállapodás is egy ilyen eszköz.
Márciusban aztán, amikor az EU az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Kanadával közösen szankciókat vetett ki kínai tisztségviselőkre az ujgurokkal való bánásmód miatt, Kína válaszlépésként 27 EU-s diplomatát, az Európai Parlament több tagját és kutatókat is szankcionált, mondván, hazugságokat terjesztve beleavatkoznak Kína belügyeibe.
Az Európa Parlament több tagjánál ez verte ki a biztosítékot, azonban a felhördülés ellenére még április végén Angela Merkel német kancellár a Kína és EU gazdasági kapcsolatainak „sarokköveként” utalt az egyezményre.