EU: aggasztóan alacsony sokak digitális készségeinek szintje
Az EU-ban csak a lakosság valamivel több, mint fele rendelkezik alapszintű digitális készségekkel, holott a Digitális Évtized célja 80%-os arány elérése lenne 2030-ig.
A „Koalíció a digitális készségfejlesztésért és munkahelyekért” hazai koordinátoraként az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége is részt vett a nemzeti koalíciók éves brüsszeli konferenciáján, ahol az Európai Unió készségfejlesztésével kapcsolatos céljainak mélyebb megismerése, a nemzeti jó gyakorlatok megosztása, és a digitális készségek fejlesztési lépéseinek meghatározása volt a középpontban. A Digital Decade legújabb jelentéséből (korábban DESI-index) pedig fény derült rá, hogy az uniós állampolgárok digitális készségeinek szintje messze van még a 2030-ra elvárt céltól.
A 16-74 éves korosztály mindössze 56%-a rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, miközben 2030-ra 80%-ot kellene ennek az aránynak elérnie – írja az Economx. A riport készítői mindemellett azt is hangsúlyozták, hogy amennyiben a jelenlegi ütemben folytatódik az IKT-szakemberek számának növekedése, akkor 2030-ra csupán 12 millió IT-szakember lesz az Európai Unióban szemben a célul kitűzött 20 milliótól.
Többek között azért is jött létre a „Platform a digitális készségfejlesztésért és munkahelyekért” projekt, illetve az ehhez kapcsolódó nemzeti koalíciók, hogy a digitális készségek elsajátítását információmegosztással elősegítsék – jegyzik meg a cikkben. Hazánkban az IVSZ koordinálja ezt a tevékenységet, amelynek részeként létrejött a digitaliskeszsegek.hu oldal, amelyen számos digitális képzés és készségfejlesztéssel kapcsolatos cikk és esemény is megtalálható.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy kutatás szerint tanulás helyett a magyarok többsége szórakozásra és kapcsolattartásra használja az internetet. Mindössze 20%-uk vesz igénybe online tananyagokat, tanfolyamokat, s podcastokat sem hallgatnak sokan, a híroldalakat viszont többen olvassák. Egy másik felmérés eredményei által pedig az mutatkozott meg, hogy egyre kevésbé érzik biztonságban az adataikat az internetes vásárlók.