Ukrán képviselő: „szűrőtáborokba” küldik az oroszok az ukrán gyerekeket a náci Németország logikáját követve
Az Európai Unió ukrajnai küldöttségének vezetője közölte, Oroszország cselekedetei sértik a nemzetközi humanitárius jogot, ezért felelősségre fogják vonni.
Matti Maasikas a Twitter oldalán bírálta az Orosz Föderációt, bejegyzésében pedig arról írt, az ukrán újságírók, aktivisták, helyi tisztviselők és civilek után Oroszország ukrán gyerekek elrablásához folyamodott.
Kifejtette, hogy az illegális elhurcolás, valamint az úgynevezett „örökbefogadás” súlyosan sérti a nemzetközi humanitárius jogot, emellett semmiképp sem nevezhető segítségnyújtásnak, hiszen ez „egyértelmű emberrablás”.
Hozzátette, hogy az ukrán külügyminisztérium szerint 2389 ukrán gyermeket telepítettek ki erőszakkal a Donyeck és Luhanszk régiókból Oroszországba, az ehhez köthető személyeket pedig felelősségre fogják vonni.
Márciusban Ukrajna azzal vádolta meg Oroszországot, hogy gyerekeket rabolt el Mariupolból, az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége pedig azt állította, az orosz erők több ezer gyermeket, valamint több helyi tisztviselőt hurcoltak el az országból.
Inna Sovszun ukrán parlamenti képviselő arról nyilatkozott, gyerekeket és felnőtteket is erőszakkal telepítenek ki az orosz csapatok, akiket „szűrőtáborokba” küldenek, majd ingyen munkára kényszerítenek, amely a „náci Németország logikáját követi”.
Lilia Gumerova orosz szenátor a hét folyamán erőteljes kritikákat kapott, miután a megszállt városokat „felszabadított területeknek” nevezte, majd megdöbbenését fejezte ki, hogy az elhurcolt ukrán gyermekek nem beszélnek folyékonyan oroszul.
Azt is elmondta, hogy az oroszok által „örökbefogadott” ukrán gyerekek nyári iskolába fognak járni, ahol „felszabadítják a nyelvüket”, illetve oroszul fognak tanulni, amely arra enged következtetni, hogy mindez a gyerekek elméjének „formálását” célozza, szem előtt tartva az „orosz érdekeket”.
Az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges tűzszünetről szóló tárgyalások részét képezi az is, hogy megvitatják, az orosz nyelv hivatalos nyelvnek minősüljön-e Ukrajnában, amit Volodimir Zelenszkij és kormányának képviselői határozottan elutasítottak.
A 19FortyFive cikkéből kiderül, ha Oroszország nem tudja végrehajtani az Ukrajna meghódítását célzó erőfeszítéseit és veszít a háborúban, akkor felmerül a kérdés, hogy mi történik majd az országból elhurcolt ukrán gyerekekkel.