Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Vége lehet a korlátlan TikTok-használatnak a fiatalok körében

Vége lehet a korlátlan TikTok-használatnak a fiatalok körében

Vége lehet a korlátlan TikTok-használatnak a fiatalok körében
Fotó: Unsplash/Solen Feyissa

Görögország, Franciaország és Spanyolország közös javaslatot terjesztett elő a kiskorúak közösségimédia-használatának szigorú szabályozására.

Az Európai Unió hamarosan világelső lehet a kiskorúak közösségimédia-használatának korlátozásában, miután több tagállam is támogatását fejezte ki egy új, átfogó szabályozási javaslattal kapcsolatban. A POLITICO által megszerzett dokumentum szerint a kezdeményezés elsősorban a fiatalok online térben történő védelmét helyezi előtérbe.

A Görögország által vezetett, Franciaország és Spanyolország támogatását már elnyert javaslat olyan új szabályrendszer bevezetését szorgalmazza, amely jelentősen korlátozná a gyermekek közösségimédia-használatát. A kezdeményezés hátterében a túlzott online jelenlét káros hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmak állnak.

A téma különösen aktuálissá vált, miután Ausztrália bejelentette, hogy még idén 16 éves korhatárt vezet be bizonyos közösségimédia-platformok használatához. A megszerzett dokumentum szerint az uniós országok ennél is tovább mennének azzal, hogy létrehoznának egy egységes digitális nagykorúsági határt, amely alatt szülői beleegyezés szükséges a közösségi platformok használatához.

Súlyos korlátozások lehetségesek

Az EU digitális miniszterei várhatóan június elején vitatják meg a javaslatot. A kezdeményezés időzítése különösen kedvező, mivel Dánia veszi át a soros elnökséget, amely már elkötelezte magát az ügy mellett. Caroline Stage Olsen dán digitális ügyekért felelős miniszter közölte, hogy „gyermekeink online védelme kiemelt prioritást élvez a közelgő dán EU-elnökség alatt”. Mette Frederiksen dán miniszterelnök korábban már támogatását fejezte ki a 15 év alattiak közösségimédia-tilalmával kapcsolatban.

Emmanuel Macron francia elnök már egy éve kampányol az ügy mellett. „Vissza kell szereznünk az irányítást gyermekeink és tinédzsereink élete felett Európában, és be kell vezetnünk a digitális nagykorúságot 15 éves kortól, nem előbb” nyilatkozta 2024 áprilisában, megalkotva a digitális nagykorúság fogalmát.

A javaslat kötelező életkor-ellenőrzést és szülői felügyeleti rendszert írna elő az eszközökön, valamint olyan „európai normákat” vezetne be, amelyek minimalizálnák az addiktív funkciókat. Ezek közé tartoznak az automatikus lejátszás, a személyre szabás és a felugró ablakok, amelyeket az alkalmazások vonzerejének növelésére és a használati idő meghosszabbítására terveztek.

Az életkor-ellenőrzést az eszközök szintjén javasolják bevezetni

Az életkor-ellenőrzést az eszközök szintjén javasolják bevezetni, ami várhatóan ellenállásba ütközik olyan vállalatok részéről, mint az Apple és a Google. A platformok, különösen a Meta, az eszköz- vagy alkalmazásbolt-szintű megoldásokat támogatják, míg az alkalmazásboltok és operációs rendszerek szolgáltatói szerint a megoldásoknak eszközszinten kellene működniük.

Franciaország már 2023-ban elfogadott olyan intézkedéseket, amelyek korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-hozzáférését, bár ezeket még nem vezették be teljeskörűen. Clara Chappaz francia digitális államtitkár az elmúlt hónapokban aktívan kampányolt más országok támogatásának megszerzéséért.

A javaslatot jegyző görög fél ugyanakkor eltérő megközelítést alkalmaz. Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök szerint a teljes tiltás nem működőképes, ehelyett az életkor-ellenőrzésre és a platformok kiskorúakra szabott tervezésére kellene összpontosítani. A dokumentumot Chappaz mellett Dimitris Papastergiou görög és Oscar López Agueda spanyol digitális miniszter is aláírta.

A három ország kiemelt szerepet kap a kezdeményezésben azzal is, hogy az Európai Bizottság által fejlesztett életkor-ellenőrző alkalmazás tesztelésében is részt vesznek.