Fontos döntést hozott az EU az orosz-ukrán válság kezeléséről
Az intézkedés lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy bizonyos mértékű támogatást nyújtsanak azon vállalkozásoknak, amelyeket különösen érintett az ukrajnai háború okozta válság.
Az Európai Bizottság által elfogadott ideiglenes válságkeret alapján olyan programokat hozhatnak létre, amelyek keretében a mezőgazdasági, halászati és vízi kultúra ágazatban tevékenykedő vállalatok maximum 35 ezer eurót, a többi ágazatban pedig legfeljebb 44 ezer eurót kaphatnak.
A támogatás bármilyen formában adható, lehetővé teszi a kamattámogatott állami és magánhitelek nyújtását, valamint kellő likviditást garantál a cégeknek, továbbá ellentételezést is kérhetnek az olyan többletköltségek miatt, amelyek a rendkívül magas gáz- és villamosenergia-árak miatt keletkeztek.
Az intézkedéstípusok elérhetők lesznek azon vállalkozásoknak is, amelyek a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben akut likviditási igényekkel szembesültek, azonban a szankciók hatálya alá tartozó, orosz ellenőrzés alatt álló jogalanyok teljességgel ki vannak zárva az intézkedésekből.
A támogatás összege kedvezményezettenként nem haladhatja meg az elszámolható költségek 30 százalékát, egy adott időpontban pedig legfeljebb 2 millió euró lehet. Veszteséges működés esetén további támogatást igényelhetnek, így a nagy energiaigényű cégek maximum 25 millió eurót, a meghatározott ágazatokban, valamint a vegyi alapanyagok gyártása területén működő vállalatok pedig 50 millió eurót kaphatnak.
A Portfolio cikkéből kiderül, hogy az ideiglenes válságkeret december 31-ig lesz hatályban, az időpont letelte előtt azonban felülvizsgálják a keret tartalmát és hatályát, valamint azt is, hogy érvényességét szükséges-e meghosszabbítani.