Eszméletlen sebességgel pörgő fehér törpecsillagot fedeztek fel
A fehér törpe közelében található vörös törpecsillagból származó gázfelhő miatt minden 25. másodpercben megfordul saját tengelye körül az égitest.
A Warwicki Egyetem asztronómusai felfedezték a LAMOST J0240+1952 névre keresztelt fehér törpét, ami megdöntötte a leggyorsabban forgó csillag rekordját, amit szintén egy hasonló kategóriába sorolt objektum tartott 30 másodperccel – írta a Science News portál.
Hogy perspektívába helyezzük ezt a felfoghatatlan gyorsaságot: a Nap és a Hold nagyjából egy földi hónap alatt fordul meg saját tengelye körül, amire a szóban forgó égitestnek mindössze 24,93 másodperc is elegendő.
A csillag a Kos csillagképben található, és megfigyelték, hogy mellette párban egy vörösen izzó törpecsillag is ólálkodik, melynek gravitációs tere és a körülötte felhalmozódott gázfelhő egyaránt befolyásolja a forgási sebességét.
Csak a Tejútrendszerben több tízezer fehér törpe lehet, amik lényegében óriási sűrűségű, tömör csillagok, amelyek egykoron vörös óriásként tündököltek az égbolton.
Valószínűleg a mi Napunkra is hasonló sors várhat, hiszen azt követően, hogy az elkövetkező évmilliárdok során elnyeli a Naprendszer belső bolygóit, köztük a Földet is, egy hatalmas kozmikus robbanás után fehér törpévé zsugorodhat.