Észak-Korea elutasítja az 1950-es koreai háborút lezáró nyilatkozatra vonatkozó felhívásokat
Dél-Korea ismételten új tárgyalásokat szorgalmazott az 1953-ban tűzszünettel végződött koreai háború hivatalos befejezéséről. Észak-Korea közölte, hogy hajlandó lenne a tárgyalások folytatására, ha Szöul „felhagy az ellenségeskedéssel”.
Phenjan pénteken visszautasította Szöulnak az 1950-es évekbeli koreai háború hivatalos befejezésére irányuló közeledését. Kim Jodzsong, Kim Dzsongun észak-koreai vezető nagyhatalmú nővére azt mondta, hogy Délnek fel kell hagynia „ellenségeskedésével”, mielőtt tárgyalóasztalhoz ülnének.
Kim arra reagált, hogy Mun Dzsein dél-koreai elnök a héten az ENSZ-ben újból felszólította, hogy tárgyaljanak a konfliktus valódi lezárásáról, amely 1953-ban fegyverszünettel, de nem békeszerződéssel ért véget.
Ri Thae Szung phenjani külügyminiszter-helyettes ennél konkrétabban fogalmazott, mondván, hogy a tárgyalások megkezdése előtt a jóhiszeműség jeleként vissza kell vonni a határ közelében állomásozó amerikai fegyvereket és csapatokat, valamint az amerikai gazdasági szankciókat.
Nyilatkozataik néhány nappal azután hangzottak el, hogy Észak-Korea provokatív rakétakísérletet hajtott végre, az első ilyen kísérletet hat hónap óta. Az AP értesülései szerint Szöulban az egyesítési minisztérium ígéretet tett arra, hogy folytatja erőfeszítéseit a háború befejezéséről szóló nyilatkozat elfogadására és a „kapcsolódó országokkal” való együttműködés megerősítésére.
Miután a Kim Dzsongun és Donald Trump volt amerikai elnök közötti diplomáciai kísérletek 2019-ben megrekedtek, Észak-Korea támadásba lendült, egyre nagyobb figyelmet fordítva fegyverprogramjára és a nukleáris fegyverek megszerzésére irányuló kísérleteire.