Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Észak-Korea a katonai fenyegetésekkel próbálja elterelni a figyelmet a gazdasági válságról

Elemzők szerint a rezsim az amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok körüli retorikával akarja elterelni a figyelmet a belpolitikai problémákról.

...svg content...Rakétakilövésrõl szóló tudósítás látható a televíziók képernyõjén egy szöuli elektronikai áruházban 2021. március 24-én. Dél-koreai katonai források szerint Észak-Korea két rövid hatótávolságú rakétát tesztelt március 21-én. Ez volt az elsõ észak-koreai rakétakísérlet, amióta Joe Biden az Egyesült Államok elnöke. MTI/EPA/Dzson Hon Kjun
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Észak-Korea azzal fenyegetőzik, hogy a közös amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok előtt a washingtoni ellenségeskedés ellensúlyozására növeli katonai kapacitását,mely lépéssel a gazdasági válságról akarja elterelni a figyelmet, de elemzők szerint mindez a rakétakísérletek újrakezdéséhez is vezethet.

Bár semmi szokatlan nincs abban, hogy Észak-Korea ellenzi az amerikai és dél-koreai erők részvételével zajló nyári hadgyakorlatokat, e heti figyelmeztetése, miszerint Szöul és Washington „nagyobb biztonsági fenyegetésekkel” néz szembe, olyan gyenge pozícióból érkezett, amilyenre Kim Dzsongun egy évtizeddel ezelőtti hatalomra kerülése óta nem volt példa. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A szélsőséges időjárás, a koronavírus okozta korlátozások és a ballisztikus és nukleáris rakétaprogramja miatt bevezetett nemzetközi szankciók miatt sújtott Észak-Korea 73 éves történelmének egyik legsúlyosabb gazdasági válságával néz szembe.

Kim szokatlan módon bocsánatot kért a gazdaság siralmas állapotáért, és arra kérte 25 milliós népét, hogy készüljenek fel a kihívásokra, amelyeket az 1990-es évek katasztrofális helyzetéhez hasonlított, amikor a feltételezések szerint hárommillió ember halt meg az éhínségben.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea ragaszkodik ahhoz, hogy a hadgyakorlatok célja csupán védelmi képességeik tesztelése a harcias és nukleáris fegyverekkel rendelkező Észak-Koreával szemben, Phenjan azonban azt állítja, hogy ezek egy amerikai vezetésű invázió próbái.

Az, hogy a gyakorlatok legutóbbi elítélése Kim Jodzsong, Kim befolyásos húga részéről érkezett, azt sugallja, hogy a tét egyre nagyobb, mivel a rezsim ezzel is csak megpróbálja elterelni a figyelmet a számtalan belpolitikai kihívásról, köztük az élelmiszerhiányról és az ország Kínával folytatott kereskedelmének a koronavírus elleni korlátozások okozta zavarairól.

„Észak-Korea felfokozott retorikája az amerikai-dél-koreai védelmi gyakorlatok csökkentésével szemben úgy tűnik, hogy inkább belpolitikai célokat szolgál, mint Washington felé történő jelzéseket. A Kim-rezsim áthárítja a felelősséget a gazdaság újraindításával kapcsolatos küzdelmeiért a hosszú, önmaga által elrendelt világjárványos zárlat után. Phenjan megpróbál nyomást gyakorolni a dél-koreai elnökjelöltekre is, hogy kifejezzék nézeteltéréseiket a szankciókkal és a denuklearizációval kapcsolatos amerikai politikával szemben”

– mondta a Guardiannek Leif-Eric Easley, a szöuli Ewha Egyetem professzora.

18 hónap után, amikor Észak-Korea a világjárvány megfékezésére összpontosítva úgy tűnt, hogy kizárja a feszültségek drámai növekedését a Koreai-félszigeten, az e heti figyelmeztetés azt jelezheti, hogy kész visszatérni a provokatívabb intézkedésekhez, beleértve a rakétakísérleteket is, hogy demonstrálja csalódottságát a Washingtonnal való előrelépés hiánya miatt.