Érvénytelenítették a román elnökválasztás első fordulóját, új választási folyamat indul
Masszív orosz beavatkozás miatt az egész választási folyamatot elölről kezdik.
A román alkotmánybíróság pénteken egyhangú határozattal érvénytelenítette az elnökválasztás eddigi teljes folyamatát – számolt be a Transtelex egy hivatalos közlemény alapján. A döntést az alkotmánybírák egyöntetűen hozták meg egy ötórás egyeztetés után. Az ítélet azonnal hatályba lép, s kötelezi a kormányt egy új választási időpont kijelölésére, valamint a kampány és az előkészületek újbóli elindítására.
Az első fordulót november 24-én tartották, ahol nem sokkal korábban még teljesen ismeretlen Călin Georgescu független jelölt, egyetemi oktató szerezte meg a legtöbb szavazatot. A második fordulóban ellenfele Elena Lasconi, a liberális Mentsétek meg Romániát (USR) párt jelöltje lett volna. Lasconi, egy vidéki kisváros polgármestere, a Radio România Actualităținak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az érvénytelenítés komoly társadalmi feszültséget okozhat.
Az alkotmánybíróság döntésének hátterében titkosszolgálati jelentések állnak, melyek szerint Oroszország beavatkozott a választásokba. A határozat értelmében a választási folyamatot teljes egészében újra kell indítani, így a jelölteknek újra regisztrálniuk kell, és ismét meg kell felelniük a Központi Választási Iroda (BEC) elvárásainak. A diaszpóra szavazási folyamatai jelenleg is zajlanak, de ezek valószínűleg megszakadnak.
December 4-én Klaus Iohannis, leköszönő államfő civil nyomásra feloldotta a választásokkal kapcsolatos dokumentumok titkosítását. Ezekből derült ki, hogy Georgescu kampányát olyan üzletemberek támogatták, akik a hivatalos adatok szerint ezt nem engedhették volna meg maguknak.
Továbbá több tízezer inaktív közösségimédia-fiók vált hirtelen aktívvá a választások előtt. Ezek közül sok a TikTok 2016-os indulása óta alvó állapotban volt. A kampányhoz mintegy száz influenszert is felbéreltek, akik Georgescu nézeteit népszerűsítették.
Az Európai Unió figyelmét is felkeltette, hogy a TikTok nem jelölte meg politikai reklámként a Georgescut támogató tartalmakat, holott a platform hivatalosan nem engedélyezi az ilyen típusú hirdetéseket. A jelentések szerint a kampányt elsősorban a Telegramon koordinálták, hogy megkerüljék a TikTok moderációs szabályait. Georgescu nézetei – melyek gyakran dicsőítették a második világháború alatti fasiszta mozgalmakat, valamint Ukrajna-ellenes és Oroszország-barát kijelentéseket tartalmaztak – rendkívül komoly aggodalmat váltottak ki.