Értékes Árpád-kori leletekre bukkantak egy templom felújítása közben
A romániai Gyulakután egy Árpád-kori templom alapjait, valamint egy érintetlen kriptát fedeztek fel, amelyben rengeteg értékes középkori leletet találtak.
A gyulakutai református templom egy pályázat révén elnyerte a külső és belső vízelvezetés felújítását, azonban az épület műemlékvédelmi besorolása miatt a beavatkozásokat régészeti kutatások feltételéhez kötötték.
Az ásatásokkal az egyházközség a Maros Megyei Múzeumot bízta meg, a februárban történt régészeti feltárások közben pedig megannyi fontos, archeológiai szempontból jelentős leletre bukkantak – írta a Főtér híportál.
Első körben megtalálták az Árpád-kori, feltehetően fatemplom maradványait, ezen felül honfoglalás kori sírokra, egy 10-11. századi hajkarikára, egy ezüsttel átszőtt szövetdarabra, a kripta keleti falára, az átépített templom gótikus ablakainak maradványaira és több régi falképre bukkantak.
A második szakaszban Gyulakuta egykori patrónusának, Szövérdi Gáspár Jánosnak és családjának 1600-as évek elején épített kriptáját találtak meg. Szövérdi volt Bethlen Gábor fejedelem konstantinápolyi követe, és neki köszönhető, hogy a gyulakutai gyülekezet végül református lett.
A koporsók famaradványai, szegek és emberi csontok mellett fellelték Bethlen Zsófia karikagyűrűjét, valamint találtak még egy arany ruhadíszt, illetve egy fejes és két türkiz köves gyűrűt.
Több nemesi koporsó szerkezeti elemeit is megtalálták – ez értékes információkkal egészítheti ki a 400-500 évvel ezelőtti temetkezésről alkotott képet. A leleteket a Maros Megyei Múzeum vizsgálja és őrzi meg, a gyulakutaiak pedig abban reménykednek, hogy ha a gyülekezet visszakapja a jelenlegi rendőrség épületét, múzeumot alakíthatnak ki benne.