Engedett a tüntetőknek, feloszlatta a parlamentet a bangladesi elnök
A több hónapja tartó, számos halálesetet eredményező tüntetések hatására a bangladesi elnök úgy döntött, hogy feloszlatja a parlamentet.
Mohamed Sahabuddin Csuppu bangladesi elnök kedden bejelentette a parlament feloszlatását, reagálva ezzel a hónapok óta tartó tüntetésekre.
A Reuters jelentése szerint az elnöki döntést megelőzően a tüntetők további zavargásokkal fenyegetőztek és saját programjuk végrehajtását követelték. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a július óta tartó megmozdulások során már közel kétszáz halálos áldozatot követeltek az összecsapások.
Az elnöki közlemény arról is tájékoztatott, hogy Haleda Zia korábbi miniszterelnököt, Haszina politikai ellenfelét szabadon engedték házi őrizetéből. Zia szabadon bocsátását az elnök még hétfő este rendelte el, miután tárgyalásokat folytatott egy átmeneti kormány létrehozásáról.
A hadsereg főparancsnoka, Vaker-Uz-Zaman tábornok a miniszterelnök távozását követően bejelentette, hogy az államfő jóváhagyását kéri egy ideiglenes kormány megalakításához. A tábornok egyúttal türelmet kért a lakosságtól és ígéretet tett a tüntetéseket kiváltó esetek kivizsgálására.
A tüntetéssorozat fő kiváltó oka egy kvótarendszer eltörlése volt, amely a kormányzati állások 30 százalékát fenntartotta a függetlenségi háború veteránjainak és rokonaiknak. Bár a legfelsőbb bíróság júliusban eltörölte a rendszert, a tiltakozások folytatódtak, és augusztusra már a miniszterelnök lemondását követelték.
Az MTI beszámolója szerint a tüntetők Mohammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdászt szeretnék az ideiglenes kormány élén látni. Junusz, aki a Grameen Bank alapítójaként vált ismertté, az elmúlt években több jogi eljárással szembesült, melyeket támogatói politikailag indíttatásúnak tartanak.