Emberi agysejteket szőttek mikrochipekbe brit kutatók
Brit tudósok szerint az új technológia segítségével feltárhatják az emberi agy bámulatos komputeres teljesítményét, ami egy csúcskategóriás PC erejével vetekedhet.
Egyáltalán nem számít újdonságnak, amikor arról beszélünk, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó fejlesztők az emberi agy működési mintáit veszik alapul különböző algoritmusaik megtervezésénél.
Az angliai Aston Egyetem kutatói egészen más megközelítésből vizsgálták meg a problémát, ugyanis emberi agysejtekké formálódott őssejteket ültettek AI mikrochipekbe. Azt tűzték ki fő céljuknak, hogy megnézzék, mire lehet képes a mesterséges intelligencia akkor, ha az agy információ-feldolgozási képességeit implementálják az algoritmusba.
A Neu-ChiP nevű projekt keretein belül az agyi neurológiai komputeres folyamatokat vették górcső alá, valamint tökéletesítették azokat a jeleket, amelyeket az emberi gondolkodáshoz nélkülözhetetlen szerv lead az idegrendszernek.
David Saad, az Aston Egyetem matematikusa sajtóközleményében a következőket mondta a projekttel kapcsolatban:
„Célunk az, hogy kihasználjuk az emberi agy páratlan komputeres teljesítményét, ezáltal drámai módon megnövelhetjük a számítógépek azon képességét, hogy segítsenek megoldani a bonyolult problémákat. Abban hiszünk, hogy ez a projekt képes áttörni a feldolgozási teljesítmény és az energiafogyasztás jelenlegi korlátait, így paradigmaváltást hozhatunk létre az AI technológiában.”
Az ilyen mesterséges intelligenciák az agy inspirálta mesterséges neuronokra és áramkörökre támaszkodnak, amelyek lényegében a biológiai sejt összetételét imitálják, így a mérnököknek egyszerűbb feladat lesz átprogramozni a szerkezetet.